Skip to main content

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy ciężarnej kobiety i wyjęciu dziecka w sytuacji, kiedy poród naturalny nie jest możliwy. Przed zabiegiem cesarskiego cięcia kobieta zostaje znieczulona zewnątrzoponowo lub podpajęczynówkowo. Jeżeli zabieg nie był planowany, a decyzja o nim zapada późno, stosuje się znieczulenie ogólne. Nazwa zabiegu wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, gdzie zgodnie z prawem, nie pozwalano pochować ciężarnej kobiety bez wyciągnięcia z jej łona dziecka.

Cesarskie cięcie – charakterystyka zabiegu

Jeśli cesarskie cięcie jest wcześniej planowane, kobieta na sześć godzin przed nim powinna wstrzymać się od jedzenia i picia, aby nie wywołało to trudności podczas przeprowadzania zabiegu. Operacja charakteryzuje się przecięciem w sposób poziomy skóry podbrzusza, zwykle nad linią włosów łonowych, a następnie przecięciem macicy. Wtedy już możliwe jest wyciągnięcie dziecka, które może trwać kilka minut. Dłużej trwa natomiast zaszywanie rozciętych miejsc. Dzięki znieczuleniu Pacjentka właściwie nie odczuwa bólu.

 

Cesarskie cięcie – po zabiegu

Po zabiegu cesarskiego cięcia kobieta musi dużo odpoczywać i pozostawać w łóżku. Nawet karmienie piersią odbywa się w pozycji leżącej. W pierwszym okresie ma też założony cewnik do pęcherza i musi być podłączona pod kroplówkę z wodą i antybiotykiem. Później pacjentka przyjmuje też bezpieczne dla dziecka leki przeciwbólowe. Wiele kobiet obawia się blizny po tego rodzaju porodzie, jednak dzięki współczesnym metodom ślad po niej może zostać zredukowany.

 

 

Cesarskie cięcie – wskazania

Jeśli tylko jest to możliwe, lekarze doradzają Pacjentkom, aby rodziły siłami natury, jednak w wielu przypadkach może okazać się to ryzykowne – wtedy alternatywą staje się cesarskie cięcie. Zabieg uwarunkowany jest czynnikami położniczymi i pozapołożniczymi:

  • wskazania położnicze: nieprawidłowe ułożenie główki dziecka, nieprawidłowe ułożenie dziecka przy trwającej czynności skurczowej, przedwczesny poród, gdy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia dziecka, przedwczesne odklejenie łożyska, wypadnięcie pępowiny, podejrzenie krwotoku wewnętrznego na skutek pęknięcia macicy;
  • wskazania pozapołożnicze: patologie położnicze w obrębie miednicy, problemy z kręgosłupem uniemożliwiające naturalny poród, zaawansowane choroby płuc, retinopatie, odwarstwienie siatkówki oka, psychiatryczne i neurologiczne przeciwwskazania do naturalnego porodu, poważne choroby sercowo-naczyniowe.

 

Zabiegi dla pacjentek po cesarskim cięciu:

 

0