NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Fototerapia

Fototerapia, nazywana zamiennie helioterapią lub światłoterapią, to działanie mające u podstaw leczenie światłem. W zależności od długości fali wyróżniamy: promieniowanie widzialne, promieniowanie podczerwone oraz promieniowanie nadfioletowe, które dzielimy na: UVA, długość fali 320-400 nm UVB, długość fali 290-320 nm UVC, długość fali 100-290 nm. W fototerapii wykorzystywane są naturalne źródła światła (helioterapia) oraz sztuczne źródła światła (aktynoterapia). Źródłem leczniczego światła podczerwonego są lampy sollux, a światła ultrafioletowego – lampy kwarcowe.

Fototerapia – leczenie depresji

Fototerapia światłem widzialnym wykorzystywane jest przy leczeniu wielu chorób. Często tego typu fototerapię za pomocą specjalnych lamp wykorzystuje się w leczeniu depresji sezonowych. Do tego celu najczęściej używa się barwy zielonej lub żółtej światła o natężeniu oświetlenia co najmniej 2500 luksów, czyli około 5-10 razy większe niż emituje zwykła żarówka. Fototerapia u pacjentów w depresji powinna trwać około 14 dni. Pacjent poddawany jest naświetlaniu od 30 minut do dwóch godzin w zależności od rodzaju natężenia światła. Statystycznie poprawa zdrowia odnotowywana jest u 75% pacjentów z rozpoznaniem depresji sezonowej. Po uzyskaniu poprawy zalecane jest utrzymanie terapii podtrzymującej efekt.

Fototerapia w dermatologii – światło LED

Niebieskie światło LED (405-420 nm) wykazuje właściwości bakteriobójcze i jest wykorzystywane w leczeniu trądzika pospolitego. Światło żółte (590 nm) znalazło zastosowanie przy likwidacji przebarwień, plam, zaczerwienień skóry oraz w leczeniu lekkiej postaci trądziku różowatego. Światło czerwone (630-650 nm) pobudza produkcję kolagenu w skórze, pomaga w usuwaniu zmarszczek i ma właściwości przeciwzapalne. Światło podczerwone (850 nm) stosowane wspólnie ze światłem czerwonym działa przeciwzapalnie, poprawia mikrokrążenie, wnika w głąb skóry, uśmierza ból kości i stawów, powoduje szybsze gojenie ran. Atopowe zapalenie skóry również jest leczone fototerapią.

Fototerapia noworodka

W przypadku wystąpienia u noworodka żółtaczki fizjologicznej lub patologicznej, wzrostu ilości bilirubiny w jego organizmie, stosowana jest fototerapia. Dzięki czemu zachodzą reakcje, które ułatwiają usunięcie z organizmu dziecka bilirubiny wraz z moczem i żółcią. Najczęściej w fototerapii noworodków wykorzystuje się światło niebieskie.

Polecane zabiegi oparte na fototerapii:

Terapia światłem LED

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki