Skip to main content

Fototerapia

Fototerapia, nazywana zamiennie helioterapią lub światłoterapią, to działanie mające u podstaw leczenie światłem. W zależności od długości fali wyróżniamy: promieniowanie widzialne, promieniowanie podczerwone oraz promieniowanie nadfioletowe, które dzielimy na:
UVA, długość fali 320-400 nm
UVB, długość fali 290-320 nm
UVC, długość fali 100-290 nm.
W fototerapii wykorzystywane są naturalne źródła światła (helioterapia) oraz sztuczne źródła światła (aktynoterapia). Źródłem leczniczego światła podczerwonego są lampy sollux, a światła ultrafioletowego – lampy kwarcowe.

Fototerapia – leczenie depresji

Fototerapia światłem widzialnym wykorzystywane jest przy leczeniu wielu chorób. Często tego typu fototerapię za pomocą specjalnych lamp wykorzystuje się w leczeniu depresji sezonowych. Do tego celu najczęściej używa się barwy zielonej lub żółtej światła o natężeniu oświetlenia co najmniej 2500 luksów, czyli około 5-10 razy większe niż emituje zwykła żarówka. Fototerapia u pacjentów w depresji powinna trwać około 14 dni. Pacjent poddawany jest naświetlaniu od 30 minut do dwóch godzin w zależności od rodzaju natężenia światła. Statystycznie poprawa zdrowia odnotowywana jest u 75% pacjentów z rozpoznaniem depresji sezonowej. Po uzyskaniu poprawy zalecane jest utrzymanie terapii podtrzymującej efekt.

Fototerapia w dermatologii – światło LED

Niebieskie światło LED (405-420 nm) wykazuje właściwości bakteriobójcze i jest wykorzystywane w leczeniu trądzika pospolitego. Światło żółte (590 nm) znalazło zastosowanie przy likwidacji przebarwień, plam, zaczerwienień skóry oraz w leczeniu lekkiej postaci trądziku różowatego. Światło czerwone (630-650 nm) pobudza produkcję kolagenu w skórze, pomaga w usuwaniu zmarszczek i ma właściwości przeciwzapalne. Światło podczerwone (850 nm) stosowane wspólnie ze światłem czerwonym działa przeciwzapalnie, poprawia mikrokrążenie, wnika w głąb skóry, uśmierza ból kości i stawów, powoduje szybsze gojenie ran. Atopowe zapalenie skóry również jest leczone fototerapią.

Fototerapia noworodka

W przypadku wystąpienia u noworodka żółtaczki fizjologicznej lub patologicznej, wzrostu ilości bilirubiny w jego organizmie, stosowana jest fototerapia. Dzięki czemu zachodzą reakcje, które ułatwiają usunięcie z organizmu dziecka bilirubiny wraz z moczem i żółcią. Najczęściej w fototerapii noworodków wykorzystuje się światło niebieskie.

Polecane zabiegi oparte na fototerapii:

0