Skip to main content

Grzybica jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej – informacje podstawowe

Grzybica jamy ustnej to zakażenie, którego czynnikiem etiologicznym są grzyby z rodziny drożdżopodobnych z rodzaju Candida (głównie Candida albicans). Do rozpoznania choroby wykorzystywane jest zazwyczaj badanie mykologiczne, które pozwala stwierdzić obecność grzybów. Najczęściej występującymi objawami kandydozy jamy ustnej są: biały nalot na języku, nieprzyjemny zapach z ust (tzw. halitoza) oraz suchość w gardle i dysfagia – problemy z połykaniem. Leczenie grzybicy jamy ustnej ma charakter miejscowy lub ogólny.  W przypadku leczenia ogólnego podawane są antybiotyki przeciwgrzybicze.

Grzybica jamy ustnej– objawy

W zależności od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby, grzybica jamy ustnej może objawiać się w różny sposób. Najczęściej obserwowanymi symptomami grzybicy jamy ustnej są: biały nalot na języku i podniebieniu, suchość w gardle i  bóle w okolicach zmienionej chorobowo błony śluzowej. Występować mogą też rumieniowate zaczerwienienia, nieprzyjemny zapach z ust – halitoza – oraz problemy z połykaniem.

Grzybica jamy ustnej – przyczyny

Grzybica jamy ustnej wywoływana jest przez drożdżaki z rodzaju Candida (przeważnie Candida albicans). Zazwyczaj to skutek zmian w naturalnej florze bakteryjnej jamy ustnej. Rozwojowi choroby sprzyja przede wszystkim osłabienie układu odpornościowego, dlatego na wystąpienie grzybicy szczególnie narażone są osoby po antybiotykoterapii, cierpiące na choroby, takie jak: białaczka, AIDS czy chłoniaki lub inne choroby negatywnie wpływające na układ immunologiczny.

Grzybica jamy ustnej – leczenie

Leczenie grzybicy jamy ustnej najczęściej ma charakter miejscowy, jednak w przypadku bardziej zaawansowanych zmian konieczna jest kuracja ogólna. W leczeniu ogólnym wykorzystywane są antybiotyki przeciwgrzybicze, jak: amfoterycyna, pochodne imidazolu (np.Ketokonazol) oraz pochodne triazolu (np.Flukonazol i Itrakonazol). Preparaty przeciwgrzybicze, które stosuje się w leczeniu miejscowym, zazwyczaj występują w postaci zawiesin, maści lub kremów.

0