Grzybica skóry owłosionej

Grzybica skóry owłosionej, choć znana również jako grzybica skóry głowy, może dotyczyć także innych owłosionych partii ciała, jak brwi, linia rzęs czy broda. Choroba najczęściej występuje u dzieci do 10 r.ż. Jej źródłem są grzyby, nazywane dermatofitami. Zarażenie grzybicą skóry owłosionej następuje przez kontakt z osobą chorą, a czasem nawet zwierzęciem. Niekiedy może iść w parze z ogniskowym wypadaniem włosów.

Grzybica skóry owłosionej – rodzaje

Zwykle stosuje się podział typów grzybicy skóry głowy ze względu na objawy oraz rodzaj atakującego tkanki grzyba. Najczęściej wymienia się te wywołane przez grzyby antropofilne (atakujące wyłącznie ludzi), w tym:
Grzybicę drobnozarodnikową – wywoływana jest przez Microsporum audoudinii. To typ silnie zakaźny, często występujący wśród dzieci. Zwykle ustępuje w wieku dojrzewania. Charakteryzuje się ogniskami złamanych włosów z powstająca wokół nich szarawą pochewką, odstającą nieco ponad powierzchnię skóry.
Grzybicę strzygącą – powoduje ją grzyb Trichophyton endothrix, którego zarodniki wnikają do wnętrza włosa. Zmiany chorobowe mają charakter niewielkich plam szarych włosów, ułamanych na różnej długości z widocznymi czarnymi punkcikami.
Grzybicę woszczynową – w jej przebiegu występują tzw. tarczki woszczynowe, czyli zagłębione w skórze strupki o żółtej barwie i średnicy sięgającej nawet 1-2 mm. Ich usunięcie pozostawia po sobie blizny i trwałe wyłysienie. Odmiana ta jest stosunkowo rzadka i najczęściej występuje u dzieci.
Do rodzajów grzybicy owłosionej skóry głowy należą też te wywołane przez grzyby zoofilne, które atakują również zwierzęta. Zazwyczaj objawiają się powstawaniem na skórze głębokich nacieków zapalnych oraz strupków w okolicy ujść mieszków włosowych. Włosy zwykle z łatwością wypadają, a po zakończeniu tego procesu choroba może minąć samoistnie. W jej wyniku nie dochodzi do powstawania zbliznowaceń w skórze, dlatego po ustąpieniu objawów włosy najczęściej odrastają.

Grzybica skóry owłosionej – przyczyny

Choć bezpośrednią przyczyną grzybicy skóry owłosionej są dermatofity, niektóre czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Są to m.in. terapia antybiotykami i innymi lekami osłabiającymi odporność oraz wrodzone choroby związane z jej obniżeniem. Czasem pojawieniu się grzybicy skóry głowy sprzyja również nadmierna higiena tego obszaru, która prowadzi do zniszczenia naturalnej warstwy ochronnej tkanki.

Grzybica skóry owłosionej – leczenie

W przypadku grzybicy skóry głowy leczenie zwykle polega na podawaniu doustnym grzybostatycznej gryzeofulwiny. Czasami zaleca się również dodatkowe działania zewnętrzne, np. stosowanie preparatów z ketokonazolem. Z kolei coraz rzadziej w leczeniu grzybicy skóry owłosionej zaleca się antybiotykoterapię.

Polecane zabiegi leczenia grzybicy skóry owłosionej:

Terapia światłem LED
Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Email

Placówka:

Treść wiadomości

Copyright © 2018 KlinikaMiracki