Krosty – ospa

Mimo, że ospa wietrzna to choroba zakaźna wieku dziecięcego, czasem zdarza się również jej występowanie dorosłym, o ile nie przechodzili oni tej choroby w dzieciństwie. Ponadto, zachorowanie w wieku dojrzałym na ospę wietrzną może być spowodowane brakiem szczepienia oraz obniżoną odpornością. Warto wiedzieć, że choroba ta wiąże się z ryzykiem groźnych dla zdrowia powikłań, ale na szczęście są to bardzo rzadkie przypadki. Dobrze jest więc umieć rozpoznać pierwsze objawy, a także zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy oraz złagodzenia przykrych dolegliwości.

Krosty – ospa – przyczyny powstawania

Za pojawieniem się charakterystycznych krost stoi ospa wietrzna, będąca chorobą zakaźną wywołaną wirusem ospy wietrznej i półpaśca (varicella zoster virus, w skrócie VZV). To właśnie to schorzenie powoduje wysypkę skórną, grudki, pęcherzyki, a potem krostki, które zasychają w strupy. Zmiany skórne występują przede wszystkim na twarzy i w obrębie tułowia. Co istotne, człowiek jest jedynym źródłem zakażeń VZV, a zarazić się jest niezwykle łatwo. Wystarczy bowiem przebywać w towarzystwie osoby chorej, ponieważ zakażenie odbywa się drogą kropelkową oraz powietrzną.

Krosty – ospa – objawy, przebieg choroby i występowanie

Pierwsze objawy ospy to gorączka lub stan podgorączkowy, bóle mięśniowe, bóle brzucha, nieżyt nosa i zapalenie gardła. Poprzedzają one na 1-2 dni wysypkę skórną, która pojawia się głównie w obrębie twarzy i tułowia. Początkowo występujące plamki zamieniają się w swędzące grudki, a potem w pęcherzyki i krostki, które zasychają w strupki po kolejnych 3-4 dniach. U około 10-20 procent chorych, objawy ospy mogą również obejmować wykwity na błonach śluzowych nosogardła, a także narządach płciowych, spojówki i rzadziej też rogówki oka. Najczęściej ospa u dzieci występuje w okresie 5-9 lat, do zakażenia może dojść również u niemowląt, jeśli są narażone na kontakt z osobami chorymi. Natomiast ospa u dorosłych pojawia się w przypadku, kiedy nigdy nie chorowali oni w przeszłości na ospę wietrzną.

Krosty – ospa – leczenie

Leczenie ospy u dzieci polega na łagodzeniu objawów choroby. Lekarz z reguły zaleca podawanie leków zawierających paracetamol oraz ibuprofen. Poza tym, wskazane są także codzienne kąpiele, a po nich delikatne osuszanie skóry ręcznikiem. W przypadku ciężkich objawów choroby najmłodszych, a także występowaniu ospy u dorosłych stosuje się kurację za pomocą leku o nazwie acyklowir, który może być podawany doustnie lub dożylnie.

Krosty – ospa – domowe sposoby

Domowe sposoby leczenia ospy obejmują zastosowanie okładów rumianku, a także kąpieli z dodatkiem roztworu z nadmanganianem potasu lub sody. Poza tym, pozytywne efekty przynosi smarowanie krost ospowych maścią cynkową. Dodatkowo, dobrze jest też zadbać o zabezpieczenie przed rozdrapywaniem zmian skórnych w czasie snu obcinając paznokcie na krótko i zakładając bawełniane rękawiczki.

Polecane zabiegi w leczeniu blizn po ospie

Zabiegami polecanymi na przebarwienia i blizny po ospie są:  Discovery Pico Peeling Whitening PicoSure Ferulac Peel

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki