Krosty ospowe
Pojawiające się na skórze krosty mogą być spowodowane istnieniem ospy wietrznej. Ta wirusowa choroba dotyczy nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Głównymi objawami wirusa ospy jest świąd skóry oraz pojawienie się wysypki skórnej w różnym stopniu nasilenia. Te widoczne symptomy poprzedzone są pogorszeniem samopoczucia, gorączką, bólami mięśni i głowy oraz biegunką. Co ciekawe, patogen tej choroby może pozostawać w utajeniu również po przebytej ospie wietrznej i rozwinąć się w stanie obniżonej odporności człowieka w półpasiec. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w leczeniu wirusa ospy bardzo ważna jest trafna diagnoza postawiona przez dermatologa oraz szybkie rozpoczęcie leczenia.
Krosty ospowe – przyczyny i występowanie
Czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie krost ospowych jest ospa wietrzna. Na występowanie choroby narażone są przede wszystkim małe dzieci, a także osoby dorosłe, które nigdy nie chorowały na ospę wietrzną i nie były szczepione przeciwko niej. Ponadto, w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności znajdują się pracownicy żłobków, przedszkoli oraz szkół, z racji przebywania w tych miejscach dużych skupisk dzieci.
Krosty ospowe – leczenie
Leczenie ospy polega na łagodzeniu świądu skóry oraz obniżeniu gorączki. W tym celu należy stosować leki zawierające paracetamol, ibuprofen lub kwas salicylowy. Lekarz może również zalecić przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Ponadto, leczenie ospy pod kątem obniżenia dyskomfortu, związanego ze swędzeniem skóry, obejmuje smarowanie zmian skórnych maścią cynkową lub antyhistaminową i kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu oraz sody oczyszczonej.
Krosty ospowe – profilaktyka i domowe sposoby
Skuteczną profilaktyką wobec wirusa ospy jest zaszczepienie się przeciw tej chorobie zakaźnej. Poza tym, wskazane jest kontrolowanie wszelkich niepokojących zmian skórnych u dermatologa. Jeśli chodzi o domowe sposoby leczenia ospy wietrznej to z pewnością pomaga podanie doustnie wapnia, a także okłady z rumianku. Na krosty ospowe występujące w okolicach intymnych pozytywnie wpływa natomiast smarowanie żelem z lidokainą. Dobrym pomysłem na zabezpieczenie krost przed zadrapaniami w nocy, podczas snu jest założenie bawełnianych rękawiczek.
Krosty ospowe – możliwe powikłania
Niestety ospa wietrzna niesie ze sobą ryzyko powikłań, jednak występują one bardzo rzadko. Najczęściej są to wtórne zakażenia bakteryjne skóry, powodujące blizny, a także zapalenie ucha środkowego, małopłytkowość, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerek, wątroby i stawów oraz zapalenie mózgu.
Polecane zabiegi w leczeniu blizn po ospie
Zabiegami polecanymi w leczeniu blizn po ospie i przebarwień są, między innymi: