Skip to main content

Krosty z wodą na twarzy

W momencie kiedy pojawiają się krosty z wodą na twarzy większość osób zastanawia, co jest przyczyną ich powstawania. Pęcherzyki wypełnione płynem mogą wzbudzać mieszane uczucia, z jednej strony bowiem nie kojarzą się z niczym groźnym dla zdrowia, z drugiej zaś potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i pogorszyć nastrój. To dlatego, nie należy bagatelizować tego rodzaju objawów i zgłosić się do dermatologa. Po ustaleniu podłoża występowania wykwitów skórnych konieczna może się również okazać wizyta u alergologa. Czynnikiem wywołującym reakcje skórne w postaci krostek z płynem jest często alergia, która powinna być niezwłocznie leczona.

Krosty z wodą na twarzy – przyczyny

Przyczyną powstawania swędzących plam na skórze, wysypki i krostek z płynem jest najczęściej alergia skórna. Schorzenie to mogą wywołać zarówno drażniące kosmetyki, środki do mycia i prania, jak i pokarmy czy leki. Z tego powodu, zaraz po wystąpieniu niepokojących objawów w postaci pokrzywki, swędzenia, plam czy krost na skórze, należy zgłosić się do dermatologa i alergologa. Powodem pojawienia się defektów urody są nierzadko również potówki, które dotyczą osób w każdym wieku. Potówki występują na twarzy, tułowiu oraz karku i tworzą się zwłaszcza podczas upalnych dni, kiedy skóra jest narażona na przepocenie. Pęcherzyki wypełnione płynem mogą także sygnalizować atopowe zapalenie skóry (AZS), które z reguły pojawia się na twarzy, szyi oraz zgięciach łokciowych i kolanowych lub chorobę wirusową skóry – opryszczkę.

Krosty z wodą na twarzy – profilaktyka

Skuteczną profilaktyką względem krost z wodą na twarzy w przypadku alergii skórnej jest przede wszystkim używanie specjalnych środków do pielęgnacji skóry dla alergików. Warto też stosować dietę, wykluczającą z jadłospisu fast foody, słodycze i ostre przyprawy. Ponadto, dobrze jest zadbać o unikanie stresu, ponieważ jest to czynnik, który wpływa na zaostrzenie objawów zarówno w alergii skórnej, jak i atopowym zapaleniu skóry. Znakomitym środkiem zapobiegawczym jest też regularne nawilżanie i natłuszczanie cery, które zapobiega jej nadmiernemu przesuszeniu. W przypadku opryszczki warto zadbać natomiast o układ odpornościowy. 

Krosty z wodą na twarzy – leczenie

Leczenie krost z wodą na twarzy zależy od przyczyny ich powstawania. I tak, w sytuacji zdiagnozowania alergii skórnej kuracja wymaga wykluczenia styczności z alergenem. Potem lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwhistaminowych najnowszej generacji, czyli odczulających, takich jak na przykład cetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna czy lewocetyryzyna. W zaostrzonych objawach alergii skórnej lekarz może zalecić stosowanie doustnych glikokortykosteroidów. Jeśli chodzi o terapię wobec atopowego zapalenia skóry to również obejmuje przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, a także immunosupresyjnych. W przypadku opryszczki niezbędna jest terapia farmakologiczna lekiem antywirusowym.

Pojawienie się krost z wodą na twarzy wymaga konsultacji dermatologicznej i obejrzenia zmian na skórze. Szczególnie przy opryszczce ważny jest czas reakcji aby jak najszybciej zapobiec rozprzestrzenianiu się opryszczki.

Konsultacje dermatologiczne

 

0