Skip to main content

Łuszcząca się skóra

Nadmierne łuszczenie się skóry wynika z jej przesuszenia i wadliwej pracy gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za produkcję sebum. Niedostateczna jego ilość daje efekt nadmiernego złuszczania. Niekiedy jest to problem kosmetyczny, wymagający odpowiedniego działania, w tym stosowania zabiegów poprawiających kondycję skóry.  Często jednak nadmierne łuszczenie się skóry jest następstwem poważnej choroby, np. łuszczycy. Łuszczyca występuje w dwóch typach: I- młodzieńczym i II – późnym. Ponadto choroba ta ma wiele odmian (plackowata, krostkowa, kropelkowa, wysiewna itp.), a także atakuje różne partie skórne (okolice pleców, kończyny, część twarzową i głowę).

Łuszcząca się skóra – przyczyny, objawy

Zaburzona praca gruczołów łojowych, brak odpowiedniej ilości sebum sprawiają, że skóra jest wysuszona i zaczyna nadmiernie się łuszczyć. Staje się szorstka, ściągnięta i ma nieładny wygląd. Jednak powszechną przyczyną łuszczenia się skóry stają się choroby, przede wszystkim łuszczyca, ale też zapalenia skóry. Przyczyny łuszczycy nie zostały do końca zbadane, jednak utrzymuje się, że jest ona konsekwencją nieprawidłowej pracy układu odpornościowego, a także bywa uwarunkowana genetycznie. Łuszczycę, a co za tym idzie proces łuszczenia się skóry, mogą wywoływać niektóre leki, stres, a także przebyte choroby bakteryjne i wirusowe (np. angina ropna), dna moczanowa oraz cukrzyca. Łuszczycę może zapoczątkować również uszkodzenie mechaniczne skóry (zadrapane, ucisk, cięcie chirurgiczne).

Łuszcząca się skóra – terapia

Leczenie łuszczącej się skóry jest bezpośrednio związane z leczeniem zaburzenia chorobowego, którego następstwem są opisywane kłopoty skórne. Jeśli problem ma charakter łagodniejszy (zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych), wystarczą odpowiednie zabiegi w salonie kosmetycznym. Łuszczenie się naskórka będące konsekwencją choroby jest bardziej problematyczne, ponieważ łuszczyca zasadniczo nigdy nie ustępuje, można jedynie wydłużyć okres remisji między nawrotami. Łuszczycę leczy się miejscowo (preparaty do wcierania z witaminą A i D3, kwasem salicylowym, dziegciem, mocznikiem itp.), stosując fototerapię i okłady oraz systemowo (np. leki doustne). W trudnych przypadkach wykorzystuje się kortykosteroidy w postaci zastrzyków doogniskowych. W okresie remisji choroby należy bardzo dbać o kondycję skóry (higiena, nawilżanie, unikanie stresu i używek).

Polecane zabiegi leczenia łuszczącej się skóry:

Terapia światłem LED
Salipeel Lic
Yellow Peel
Whitening
Peeling medyczny PRX

Konsultacja dermatologiczna

0