Skip to main content

Łuszczyca brodawkująca

Łuszczyca to zaburzenia funkcjonowania skóry, a jedną z jej odmian jest łuszczyca brodawkująca. Najczęściej objawia się ona w postaci wypukłych grudek na powierzchni skóry, które posiadają charakterystyczną nierówną strukturę, a dodatkowo pokryte są szarymi łuskami i brodawkami. Ten typ łuszczycy zwykle objawia się w dolnych partiach ciała ze szczególnym uwzględnieniem kończyn. Ryzyko występowania tej choroby jest związane z dziedziczeniem, a powodują ją nadaktywne, zwalczające infekcje limfocyty T. Przerost komórek skórnych jest przyczyną zmian chorobowych. Dolegliwość należy do nieprzyjemnych, ale nie jest zaraźliwa.

Łuszczyca brodawkująca – przyczyny i charakter dolegliwości

Łuszczyca brodawkująca może dotykać ludzi w każdym wieku. Cechuje ją przewlekły i nawrotowy charakter. Źródło powstawania zmian brodawkujących nie jest do końca znane, podobnie jak przyczyny wszystkich innych odmian łuszczycy. Wiemy jedynie tyle, że choroba może się uaktywnić w każdym momencie życia i tak samo zniknąć z niewiadomego powodu. Na jej rozwój, oprócz czynników genetycznych, mogą mieć także wpływ bodźce środowiskowe, nadwaga, przebyte infekcje, rodzaj stosowanych leków, stres, używki, uszkodzenia skóry. Łuszczycy brodawkującej często towarzyszą świąd i ból, a te zaburzenia bezwzględnie wymagają wizyty w gabinecie dermatologa.

Łuszczyca brodawkująca – leczenie

Leczenie łuszczycy brodawkującej, w zależności od stopnia zaawansowania, może mieć charakter miejscowy i systemowy. W formach łagodnych stosuje się zazwyczaj maści, kremy i inne preparaty, zawierające składniki takie, jak: witamina A i D, kwas salicylowy, dziegieć, siarka oraz mocznik. W przypadkach cięższych stosuje się leki podawane ogólnie: etanercept, adalimumab i infliksymab. Wspomagając leczenie farmaceutyczne, można dodatkowo skorzystać z szeregu zabiegów kosmetycznych, między innymi z terapii światłem, która wykazuje skuteczne działanie w walce z większością odmian łuszczycy, a w tym wypadku wysusza powstające grudki i wydłuża okres remisji. Ważne w zwalczaniu łuszczycy brodawkującej okazuje się unikanie stresu, używek, a także niektórych leków (specyfiki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, beta-blokery).

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy brodawkującej:

Konsultacja dermatologiczna

Terapia światłem LED

0