AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci jest schorzeniem zwykle występującym w przebiegu łuszczycy skóry, a jeszcze częściej łuszczycowego zapalenia stawów, tzw. ŁZS. Choroba ta objawia się na różne sposoby, w tym przez tzw. onycholizę czy naparstkowanie. Niekiedy problem ten utrudnia pacjentom normalne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków zawodowych. Łuszczyca paznokci może występować u stóp i dłoni. Choroba ta, jak i łuszczyca skóry, nie jest uleczalna, jednak można znacznie złagodzić jej objawy.

Łuszczyca paznokci – przyczyny

Przyczyny pojawiania się łuszczycy paznokci mogą być zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Do tych drugich zalicza się, m.in. rozmaite infekcje, zażywanie niektórych leków, nagłe odstawienie długo przyjmowanych kortykosteroidów, ciążę, hiperkalcemię, używki, przewlekły stres, stosowanie niektórych maści, a także nieleczoną próchnicę.

Łuszczyca paznokci – objawy

Łuszczyca paznokci występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jej objawy potrafią znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie chorego. Należą do nich:
Naparstkowanie – to najczęstszy symptom w tym schorzeniu. Te mikroskopijne zagłębienia w płytce zazwyczaj pojawiają się na grzbiecie macierzy paznokcia. Przeważnie naparstkowanie występuje jedynie na palcach rąk.
Onycholiza – symptom ten polega na oddzieleniu się paznokcia od łożyska, co tworzy idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów.
Plamy olejowe – czyli zmiany widoczne na płytce, będące wynikiem powstawania pod nią ognisk łuszczycowych. Zwykle przybierają żółtobrunatną barwę.
Onychodystrofia – zanik płytki paznokciowej, w tym wypadku spowodowany głównie jej kruszeniem. Najcięższa dystrofia wynika z zakażenia macierzy paznokcia.
Zmiany linijne – w tym krwawe wylewy, będące skutkiem uszkodzenia macierzy, a także tzw. linie Beau, czyli wgłębienia biegnące w poprzek paznokcia. Linie Beau, w momencie zaostrzenia choroby, mogą prowadzić nawet do oddzielenia się płytki od wału paznokciowego.

Łuszczyca paznokci – leczenie

Całkowite wyleczenie łuszczycy paznokci nie jest możliwe, jednak można znacznie zmniejszyć nasilenie objawów. W tym celu stosuje się kortykosterydy, również w formie iniekcji, naświetlania (w tym zabiegi światłem LED), specjalistyczne maści, m.in. z kwasem salicylowym oraz preparaty na bazie witaminy A, D3 i pochodnych mocznika. W cięższych przypadkach łuszczycy paznokci czasem zaleca się farmakoterapię, tzw. leczenie biologiczne. Niezwykle ważna jest także pielęgnacja płytki paznokciowej, w tym dokładne osuszanie i przycinanie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i rozwarstwieniu paznokcia.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy paznokci:

Regeneracja paznokci Laser Lunula

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki