Skip to main content

Łuszczyca skóry

Łuszczyca należy do chorób autoimmunologicznych o podłożu genetycznym, dziedziczonych wielogenowo. Nie jest to natomiast schorzenie zaraźliwe. Może występować w formie ogólnej, dotykając całego organizmu lub koncentrować się na określonej części ciała. Wyróżnia się kilka rodzajów łuszczycy, ze względu na obszar występowania, a także charakterystykę symptomów.

Łuszczyca skóry- przyczyny

Jedną z przyczyn rozwoju choroby jest odziedziczenie predyspozycji po przodkach. Do przyczyn wystąpienia objawów choroby należą przede wszystkim infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych, a także infekcje wirusowe (np. półpasiec). Przyczyną łuszczycy mogą być też zakażenia grzybicze, podrażnienie skóry preparatami kosmetycznymi, a także uszkodzenia mechaniczne.

Łuszczyca – rodzaje

Istnieje kilka odmian łuszczycy, które zależą od obszaru występowania, a także objawów, jakie towarzyszą chorobie. Do najczęstszych przypadków zalicza się łuszczycę: zwykłą, brodawkującą, wysiękową, plackowatą, stawową, kropelkowatą, krostkową, owłosionej skóry głowy, zadawnioną.Ze względu na obszar występowania, można mówić o łuszczycy uogólnionej, dłoni oraz stóp, stawów, głowy, występującą na zgięciach czy palcach rąk.  

Łuszczyca skóry – objawy

Charakterystycznym symptomem łuszczycy jest pojawienie się na powierzchni skóry specyficznych, zazwyczaj owalnych zmian, które mają strukturę grudek zakończonych wyrazistymi brzegami. Wraz z postępem choroby na zmianach pojawia się srebrzysta łuska. Najczęściej występują na zgięciach stawów, a także skórze głowy. Nasilenie choroby może być zróżnicowane i uzależnia ilość pojawiających się na powierzchni skóry zmian.

Łuszczyca skóry – leczenie

Łuszczycę leczy się przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiednich leków, a także miejscowo, złuszczając chory naskórek oraz stosując fototerapię.

Polecane zabiegi leczenia łuszczycy skóry:

Terapia światłem LED
 Salipeel Lic
Yellow Peel
Whitening
Peeling medyczny PRX
Konsultacja dermatologiczna