Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów to jedna z bardziej uciążliwych odmian łuszczycy, ponieważ choroba atakuje nie tylko skórę, lecz także wnętrze organizmu – stawy. Co trzecia osoba cierpiąca na łuszczycę jest dotknięta również łuszczycą stawów. Choroba najczęściej atakuje osoby między 30 a 50 rokiem życia. Jak w przypadku innych odmian schorzenia, tak i tutaj lekarze mają problem ze wskazaniem konkretnej przyczyny rozwoju tej przypadłości. Prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne, jednak wpływają na nią czynniki stresogenne lub przebyte choroby i urazy. Znaczenie w pojawieniu się łuszczycowego zapalenia stawów mogą również mieć przyjmowane leki.

Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą trudną do rozpoznania, ponieważ nie zawsze objawia się zmianami na skórze. Jeśli takie występują, są to czerwone plamy z charakterystyczną srebrną łuską, które mają tendencję do złuszczania się. Oprócz zmian skórnych, ta odmiana łuszczycy atakuje przede wszystkim narządy ruchu. Osoby cierpiące na tę przypadłość muszą zmagać się z ograniczeniem mobilności swoich stawów oraz ich bólem i obrzękiem. Bardzo charakterystyczna jest tkliwość takich miejsc, jak pięty, kręgosłup, żebra i mostek. Oprócz tego dochodzi do deformacji stawów oraz tzw. zapalenia palca. Czasami łuszczycowemu zapaleniu stawów towarzyszy dna moczanowa, szerzej znana jako artretyzm.

Łuszczycowe zapalenie stawów – leczenie

Głównym celem lekarzy, po rozpoznaniu tej odmiany łuszczycy, jest zahamowanie jej postępu lub zatrzymanie w momencie małej aktywności. Niestety, choroba ta charakteryzuje się skłonnością do nawrotów i problemami z jej całkowitym wyleczeniem. Oprócz terapii lekami bardzo ważne jest równoległe prowadzenie rehabilitacji. Dlatego też osoby cierpiące na łuszczycowe zapalenie stawów powinny być pod stałą kontrolą dermatologa oraz reumatologa.

Polecane zabiegi łuszczycowego zapalenia stawów:

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki