Skip to main content

Pryszcze na głowie

Pryszcze na głowie – przyczyny powstawania

Pryszcze na głowie są uciążliwą chorobą skóry, lecz łatwiej ją ukryć, niż np. pryszcze na twarzy. Nie zmienia to jednak faktu, że powodują duży dyskomfort – swędzą, a nawet bolą. Pryszcze mogą pojawiać się w związku z trądzikiem, który najczęściej dotyka osoby w okresie dojrzewania. Jednak dorośli także mogą na niego zachorować. Pryszcze na głowie pojawiają się wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo łoju, który zatyka mieszki włosowe. Czynnikami, które mają wpływ na nieprawidłową pracę tych gruczołów są: zbyt duża ilość cukru w diecie, stres, zaburzenia hormonalne, zanieczyszczone powietrze, częste przegrzewanie skóry głowy suszarką, nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy, a nawet zbyt rzadkie mycie włosów.

Za pojawianie się pryszczy na głowie może być też odpowiedzialne zapalenie mieszków włosowych. Dochodzi do niego w momencie przedostania się bakterii wewnątrz mieszków. Powstaje stan zapalny, który objawia się krostą z żółtą wydzieliną. Osoby, które cierpią na trądzik skóry głowy lub zapalenie mieszków włosowych mogą zauważyć, że ich włosy szybciej się przetłuszczają, mają łupież, a nawet łojotok.

Pryszcze na głowie – leczenie

Terapię leczenia pryszczy na głowie należy zacząć od wizyty u dermatologa. Lekarz musi ocenić, czy krosty mają związek z trądzikiem, zapaleniem mieszków włosowych, a może ich przyczyna jest jeszcze inna. Kolejnym krokiem jest zmiana dotychczas używanych kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Niektóre odżywki, szczególnie te, które zawierają dużo emolientów, mogą zapychać mieszki włosowe i skutkować pojawieniem się krost. Można stosować kosmetyki do skóry trądzikowej oraz szampony przeciwłupieżowe. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ niektóre z nich mogą rozjaśniać włosy. Jeśli zmiana sposobu pielęgnacji nie przyniesie efektów, lekarz może zdecydować się na terapię farmakologiczną. Ponieważ leczenie miejscowe skóry głowy jest utrudnione przez włosy, najskuteczniejsze są leki doustne. Terapia może trwać bardzo długo, podobnie jak z leczeniem trądziku na twarzy. Dlatego należy zadbać o odpowiednią dietę oraz zrezygnować na jakiś czas z zabiegów stylizacyjnych, które wykorzystują mocne środki chemiczne. Leczenie należy rozpocząć od razu po pojawieniu się pryszczy, ponieważ może to zapobiec wypadaniu włosów.

0