Przetłuszczona skóra ma związek z nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły potowe. Tłusta skóra może być przyczyną chorób skóry, takich jak na przykład łupież lub stan zapalny. Nadmierne wydzielanie sebum może wiązać się także z nieestetycznym wyglądem, powodując błyszczenie cery czy wpływając na szybkie przetłuszczanie się włosów.


Przetłuszczona skóra – przyczyny

Przetłuszczona skóra jest wynikiem nadmiernego wydzielania łoju przez kanaliki potowe, które znajdują się w skórze. Przyczyn tego zaburzenia może być kilka i mają one wpływ na to czy jest to problem stały, czy pojawia się jedynie okresowo. Za główne przyczyny przetłuszczania się skóry uznawane są:

Uwarunkowania genetyczne. Cerę tłustą można odziedziczyć po poprzednich pokoleniach. Osoby z odziedziczoną tendencją mają powiększone gruczoły potowe, a przetłuszczona skóra towarzyszy im przez całe życie
Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Przyczyną zaburzenia wydzielania sebum może być także nieodpowiednia pielęgnacja skóry i stosowanie preparatów, które mają tendencje do zapychania porów, podrażniania skóry oraz jej przesuszania, co w efekcie aktywuje skórę do wydzielania łoju
Zaburzenia hormonalne. Problem z przetłuszczoną skórą może być wynikiem zachwiania właściwej gospodarki hormonalnej w organizmie. Głównie dotyczy to hormonów płciowych, wówczas nadmierne wydzielanie sebum może wystąpić w okresie dojrzewania, w czasie ciąży czy menopauzy. Na stan skóry wpływają także inne hormony, schorzenia takie jak nadczynność bądź niedoczynność tarczycy również mogą wpłynąć na stan cery. Duży wpływ na skórę ma także leczenie hormonalne oraz stosowanie antykoncepcji
Stres. Częste sytuacje stresowe mogą wpłynąć na przetłuszczenie skóry. Wydzielanie łoju ma duży związek nie tylko z hormonami, lecz także układem nerwowym i neurologicznym. Narażenie organizmu na wydzielanie adrenaliny czy kortyzolu w nadmiernych ilościach może być powodem przetłuszczenia skóry.

Przetłuszczona skóra – objawy

Skóra tłusta charakteryzuje się ziarnisto-żółtym wyglądem. Bardzo często się błyszczy i jest lepka w dotyku za sprawą warstwy łoju, który pokrywa jej powierzchnię. Nadmierne przetłuszczanie zwiększa to również ryzyko pojawienia się wyprysków bakteryjnych, trądziku, czy infekcji grzybiczych.

Przetłuszczona skóra – leczenie

Skóra tłusta wymaga stosowania odpowiednich preparatów, które regulują wydzielanie sebum. Często dobre rezultaty przynosi także zastosowanie diety. Cerę tłustą należy dogłębnie oczyszczać oraz regularnie pozbywać się warstwy martwego naskórka.

Polecane zabiegi dla przetłuszczonej skóry:

Nowoczesna analiza skóry – Life Viz

Peeling „Salipeel Lic”

Peeling chemiczny

Peeling „Yellow Peel”

Peeling „Whitening”

Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial

Peeling Refresh

Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielającym

Kwas hialuronowy

Peeling PRX

Neauvia Organic

Mikrobotoks: Azzalure

NEAUVIA Organic

Neauvia Hydro

Mezoterapia igłowa