Pory to ujścia mieszków włosów, występujących na powierzchni skóry. W mieszkach włosowych znajdują się gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum. Proces jego wydzielania jest niezwykle istotny dla ochrony warstw skóry przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Rozszerzone pory najczęściej powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum oraz nieodpowiedniej pielęgnacji skóry.


Rozszerzone pory – przyczyny

Rozszerzone pory mogą być skutkiem starzenia skóry i niewłaściwej pielęgnacji w młodości. Problem ten najczęściej dotyka osoby z cerą tłustą lub mieszaną. Za główną przyczynę rozszerzania się porów uważa się nadmierne wydzielanie sebum. Na ich pojawianie się na twarzy wpływa także genetyka. Defekt ten może być również spowodowany nadmierną ekspozycją na słońce, która prowadzi do utraty elastyny i kolagenu, białek odpowiedzialnych za nawilżenie i jędrność skóry, przez co jest ona rozciągnięta, a pory rozszerzone.

Rozszerzone pory – objawy

Rozszerzone pory objawiają się nieestetycznym wyglądem, zbliżonym do skórki cytryny.

Występujące przy cerze mieszanej lub tłustej powodują powstanie niedoskonałości skóry, np. zaskórników. Rozszerzone pory na twarzy występują w postaci sporych rozmiarów zagłębień w skórze, najczęściej w strefach narażonych na największe wydzielanie sebum, a więc czole, nosie, brodzie i policzkach.

Rozszerzone pory – leczenie

Skuteczne leczenie rozszerzonych porów powinno zacząć się od nowoczesnej analizy skóry. W terapii pomogą specjalistyczne peelingi i maski, mikrodermabrazja wodna (także z kompleksem wybielającym), mezoterapia igłowa, laseroterapia, wypełniacze z kwasem hialuronowym, czy zabiegi iniekcyjne z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń i preparatów.

Polecane zabiegi zwężania rozszerzonych porów:

Nowoczesna analiza skóry – Life Viz

Peeling chemiczny

Peeling „Whitening”

Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial

Maska Skin Fit

Peeling Refresh

Peeling Retises CT

Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielającym

Kwas hialuronowy

Peeling PRX

Sculptra

Mezoterapia igłowa

Fotoodmładzanie Dye VL

Laserowe odmładzanie twarzy – iPixel

Odmładzanie laserowe Clear Lift

Dermabrazja laserowa – Fotona