NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Skóra łojotokowa

Skóra łojotokowa, nazywana również tłustą, charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum. Zwykle jest to przede wszystkim problem natury estetycznej, czasem jednak może wiązać się z powstawaniem stanu zapalnego, objawiającego się występowaniem na skórze bolesnych krostek i grudek, czyli tzw. trądzikiem. W przypadku skóry łojotokowej twarzy zwykle zaleca się odpowiednią pielęgnację oraz zabiegi kosmetyczne lub medycyny estetycznej. W wyjątkowo trudnych przypadkach lekarz może zalecić farmakoterapię.

Skóra łojotokowa – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną skóry łojotokowej jest nadaktywność gruczołów łojowych. Nadmiar sebum tworzy na jej powierzchni lepką, tłustą warstwę, która nadaje cerze szarawy koloryt i ,,zbiera” zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego. Do źródeł nadmiernego wydzielania łoju zwykle zalicza się skłonności genetyczne oraz problemy hormonalne. Niektóre czynniki mogą jednak zaostrzać objawy, np. niezdrowa dieta czy nieodpowiednia higiena, w tym nadmierne, jak i zbyt delikatne złuszczanie i oczyszczanie skóry łojotokowej.

Skóra łojotokowa – objawy

Do objawów skóry łojotokowej należą nie tylko lepkość, błyszczenie i szarawy koloryt. Jest ona też grubsza od innych typów, a przy tym znacznie bardziej odporna na czynniki atmosferyczne dzięki naturalnej warstwie ochronnej. Zwykle w parze z łojotokiem idą także rozszerzone pory oraz skłonność do grzybicy i stanów zapalnych. Bardzo często skórze łojotokowej towarzyszy trądzik. Pojawia się, gdy obok nadprodukcji sebum występuje nieprawidłowe złuszczanie naskórka wyściełającego ujścia gruczołów łojowych. Wszelkie objawy związane z nadmiernym przetłuszczaniem cery pojawiają się najwcześniej w okresie dojrzewania.

Skóra łojotokowa – leczenie

W przypadku leczenia skóry łojotokowej zwykle najbardziej pomocne są odpowiednie kosmetyki i ich właściwe stosowanie. Nie powinny zawierać alkoholu, który wysusza cerę, powodując wzmożenie produkcji sebum. Bardzo ważne jest też dokładne oczyszczanie, a także odpowiednia dieta. Niezwykle pomocne są również zabiegi estetyczne, np. peeling kawitacyjny lub chemiczny. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza gdy skóra łojotokowa jest jednocześnie trądzikowa, można spróbować kuracji retinoidami, które trwale zmniejszają wydzielanie sebum. Wiąże się to jednak z wieloma poważnymi skutkami ubocznymi, dlatego takie rozwiązanie powinny być omówione z lekarzem i dokładnie przemyślane przez pacjenta.

Polecane zabiegi leczenia skóry łojotokowej:

Peeling „Salipeel Lic”
Peeling chemiczny
Peeling „Yellow Peel”
Peeling „Whitening”
Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial
Peeling Refresh
Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielającym
Mezoterapia igłowa
Peeling PRX
Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki