Wągry na żuchwie
Wągry na żuchwie – informacje podstawowe
Wągry, znane też jako zaskórniki, to zmiany skórne tworzone przez mieszaninę łoju i zrogowaciałego naskórka. Zakażone bakteryjnie wągry na żuchwie mogą doprowadzić poważniejszych problemów, np.ropnego trądziku całej twarzy. Za wydzielanie sebum odpowiedzialne są hormony, dlatego zaburzenia inkretyczne wywołują wzmożoną produkcję łoju, co sprawia, iż blokuje on pory. Tak powstałe wągry są widoczne na skórze pod postacią ciemnych punktów. Ten punkt to zewnętrzna warstwa sebum, która ciemnieje pod wpływem powietrza. Wągry na żuchwie mają zwykle charakter zaskórników otwartych i są łatwe do mechanicznego usunięcia przez specjalistę.
Wągry na żuchwie- zapobieganie
Aby zapobiegać powstawaniu wągrów, niezbędna jest właściwa higiena oraz dieta (np. unikanie produktów smażonych, tłustych, słodyczy, kawy). Dbając o skórę, należy często złuszczać ją peelingami, dokładnie oczyszczać twarz po makijażu, unikać wysuszania cery. Należy unikać kosmetyków, które uczulają, najlepiej wybierać lekkie, które nie blokują porów, np. preparaty ziołowe czy z kwasem salicylowym. Jeśli mimo wszystko wągry nie ustępują- nie wolno ich usuwać samemu, gdyż może dojść do zakażenia i powstawania blizn.
Wągry na żuchwie – jak zwalczać problem?
Sprzymierzeńcami w walce z wągrami na żuchwie są odpowiednie kosmetyki, np. olejek pichtowy (wykorzystywany w parówkach), tonik aspirynowy, peelingi z mleka i ryżu, żele myjące, kwas salicylowy. Wskazane jest także skonsultowanie się z kosmetyczką lub dermatologiem, a w przypadku zaburzeń hormonalnych – endokrynologiem. By zwalczyć wągry na żuchwie, lekarze zalecają stosowanie retinoidów, które normalizują pracę komórek skórnych, minimalizując dalsze ryzyko powstawania trądziku na twarzy.