Skip to main content

Włosy suche

Włosy suche zazwyczaj stają się kruche, łamliwe i delikatne. Niekiedy przyczyną może być niewłaściwa pielęgnacja czy stosowanie szkodliwych zabiegów fryzjerskich, czasem jednak tkwi ona w naturalnych uwarunkowaniach. Włosy suche najłatwiej jest nawilżyć dzięki odpowiednim, systematycznie przeprowadzanym zabiegom.

Włosy suche – przyczyny

Włosy suche mogą się takie stać między innymi na skutek stosowania zbyt agresywnych środków myjących, a także niewystarczającego odżywiania pasm na długości. Bardzo często sprawę pogarsza również używanie zbyt gorącego nawiewu w suszarce, a także lokówki czy prostownicy. Wysuszenie włosów może być również wynikiem działania na nie zabiegów chemicznych, chociaż w tej sytuacji najczęściej skutkuje to problemem włosów suchych i zniszczonych.

Włosy suche mogą być również czynnikiem wrodzonym. Dzieje się tak np. w przypadku włosów kręconych, które z natury mają silnie odchyloną łuskę, przez co z wnętrza ucieka wilgoć. Co więcej, tego rodzaju włosów nie powinno się rozczesywać na sucho, przez co niemożliwe jest rozprowadzenie na nich sebum, które jest naturalnym czynnikiem ochronnym, zapobiegającym odwodnieniu. Niekiedy problem suchych włosów wywołany jest również zbyt małą aktywnością gruczołów łojowych w skórze głowy, co także uniemożliwia rozprowadzanie sebum na ich łodygach.

Włosy suche – pielęgnacja

Na początek najlepiej ustalić, z jakimi włosami ma się do czynienia, suchymi czy zniszczonymi. Te drugie charakteryzują przede wszystkim ubytki i łamanie się, dlatego potrzebne im będą proteiny, szczególnie keratyna, stanowiąca ich naturalny budulec.

Włosy suche wymagają natomiast głównie substancji nawilżających, warto stosować więc humektanty, np. aloes, miód czy kwas hialuronowy. Na koniec zabiegu należy również zabezpieczyć je przed uciekaniem wilgoci, np. poprzez zastosowanie olejku. Można wybrać np. te fryzjerskie lub naturalne.

W przypadku, gdy włosy suche i zniszczone nie są możliwe do uratowania, często najlepszym wyjściem będzie ich obcięcie. W trudniejszych przypadkach można również zastanowić się nad zabiegami medycyny estetycznej, np. mezoterapią igłową.

0