Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie, którego bezpośrednią przyczyną jest zaburzony mechanizm zamknięcia cewki moczowej. Jak sama nazwa wskazuje, wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się zazwyczaj podczas wykonywania jakiegoś wysiłku – mogą być to zarówno intensywne ćwiczenia fizyczne, jak i zwykłe kichnięcie czy śmiech. Ze względu na specyficzną budowę anatomiczną i fizjologię dróg rodnych, problem ten występuje głównie u kobiet.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to efekt osłabienia dna miednicy, do którego dochodzi w wyniku rozciągnięcia lub oderwania mięśni dna miednicy, np. po przebytym porodzie lub urazach okołoporodowych. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, z którym bardzo często mają do czynienia nie tylko młode mamy, lecz także kobiety w okresie menopauzalnym – niedobór estrogenów może osłabiać mięśnie i upośledzać szczelność cewki moczowej. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może także pojawić się u kobiet z nadwagą lub otyłością, neuropatią cukrzycową, po zabiegach wykonywanych w okolicy podbrzusza, udarze mózgu czy w wyniku uzależnienia od palenia papierosów, które uszkadzają naczynia krwionośne różnych narządów.  

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawy

Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu towarzyszy zazwyczaj nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz oraz częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach. Objawy są szczególnie uciążliwe dla chorych w ciągu dnia – zwłaszcza, gdy wykonują ciężkie prace fizyczne lub towarzyszą im inne dolegliwości, np. przewlekły kaszel.  

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie

Przy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu wykorzystuje się tradycyjne metody chirurgiczne lub mniej inwazyjne sposoby, np. w postaci laseroterapii. Laserowe leczenie nietrzymania moczu to obecnie jedna z najczęściej polecanych przez lekarzy metod. W przypadku, gdy problem wysiłkowego nietrzymania moczu nie jest nasilony, w pierwszej kolejności wdrażane jest leczenie zachowawcze, np. ćwiczenia mięśni dna macicy podczas oddawania moczu. Jeśli wysiłkowe nietrzymanie moczu wiąże się z menopauzą, pomocne może okazać się również odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Polecane zabiegi w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu:

Femilift

Laserowe obkurczanie pochwy

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu