Skip to main content

Zamykanie porów

Zamykanie porów to zabieg, który stosuje się w celu zmniejszenia widoczności na skórze ujść gruczołów łojowych. Rozszerzone pory skóry najczęściej występują na cerze z problemem nadprodukcji sebum, a więc tłustej i mieszanej. Gromadzą one zanieczyszczenia, nadmiar łoju i złuszczony naskórek – mogą przeradzać się w zaskórniki otwarte (tzw. wągry) i zamknięte, a nawet w nieestetyczne i bolesne niedoskonałości dotknięte stanem zapalnym. Zabieg zamykania porów ma więc zastosowanie profilaktyczne i estetyczne.

Zamykanie porów – przyczyny

Do głównych powodów rozszerzania porów zaliczana jest niewłaściwa higiena, zła dieta, czy nadmierna ekspozycja skóry twarzy na działanie promieni słonecznych. Szkodliwy wpływ promieni UV pogarsza elastyczność skóry i zmniejsza produkcję kolagenu w organizmie. Istotne znaczenie ma też rodzaj cery. Skóra normalna charakteryzuje się niewielką tendencją do rozszerzania porów. Skóra tłusta i mieszana ze skłonnościami do przetłuszczania się sprzyja otwieraniu porów na ich pełną szerokość. Wiek jest kolejnym czynnikiem sprzyjającym temu zjawisku – wraz z upływem lat skóra traci elastyczność i rozciąga się, m.in. opadając pod wpływem grawitacji.

Zamykanie porów – domowe sposoby

Zamykaniu porów sprzyja przede wszystkim odpowiednia higiena. Codziennie na twarzy zbierają się bowiem zanieczyszczenia i toksyny, nadmiar sebum, czy pozostałości makijażu. W celu oczyszczenia skóry i zamknięcia porów należy używać kosmetyków przystosowanych do konkretnego typu skóry – płynów micelarnych, toników, żeli, peelingów oraz kremów. Zamykaniu porów sprzyja też niska temperatura – warto unikać nadmiernego rozgrzania twarzy, np. w saunie lub bardzo gorącej kąpieli. W celu udrożnienia porów skuteczny jest też zabieg polegający na nałożeniu na skórę twarzy pasty z mączki migdałowej oraz wody.

Zamykanie porów – zabiegi

Domowe metody zamykania porów na twarzy nie zawsze są skuteczne. Bardzo dobre efekty daje tu zabieg laserowy. Nie występują po nim widoczne zaczerwienienia, czy blizny, ponieważ nie powoduje on odparowania tkanek. Podczas zabiegu laserowego zamykania porów w gabinecie kosmetycznym lub klinice medycyny estetycznej na skórę nakładany jest specjalny preparat, który absorbuje energię jego wiązki. Dzięki procedurze zmniejsza się produkcja łoju, a pory się zwężają. Pobudzona zostaje również produkcja kolagenu, który odpowiedzialny jest za odpowiednią elastyczność skóry. Zabieg zamykania porów na twarzy laserem jest bezbolesny i nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Polecane zabiegi zamykania porów:

0