AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Znamię melanocytowe

Znamię melanocytowe to znamię z grupy barwnikowej, które swą nazwę zawdzięcza melaninie. Ta zmiana skórna to zbiór komórek, w których występuje nadmiar właśnie melaniny. Znamiona melanocytowe przyjmują różną wielkość oraz różne kształty, ich kolory są różnorodne, żółte, brązowe, niebieskie, a czasami są to po prostu odbarwione powierzchnie skóry. Zazwyczaj są to płaskie lub wypukłe zmiany. Niektóre mogą urosnąć nawet do dwudziestu centymetrów. Występują na twarzy, tułowiu oraz kończynach.

Znamię melanocytowe – przyczyny

Cały czas ciężko jest wyodrębnić konkretne przyczyny powstawania znamion melanocytowych, ale jako te najczęstsze podaje się zaburzenia wędrówek komórek, zmiany barwinkowe w czasie rozwoju zarodka, nadmierną ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych.

Znamię melanocytowe – metody leczenia

Znamiona melanocytowe mogą przekształcać się w zmiany nowotworowe, czyli w czerniaka. Aby tego uniknąć, trzeba jak najszybciej po wykryciu znamienia udać się na konsultację dermatologiczną. Lekarz może zalecić wykonanie badania histopatologicznego, by sprawdzić, czy znamię ma charakter złośliwy. Przed pobraniem wycinka zmiany skórnej lekarz robi również dermatoskopię, by uważnie przyjrzeć się zmianie oraz wyodrębnić jej cechy. Usuwanie tych zmian skórnych odbywa się za pomocą metody chirurgicznej. U dzieci można znamiona melanocytowe usuwać już od szóstego miesiąca życia. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ pacjent dostaje znieczulenie miejscowe. Lekarze nie zalecają specjalnej troski nad operowanym miejscem, należy jedynie unikać promieni słonecznych.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion melanocytowych:

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Laser frakcyjny CO2

Konsultacja dermatologiczna

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki