Skip to main content

Żylaki dna żołądka

Żylaki dna żołądka – przyczyny powstawania

Żylaki dna żołądka, nazywane także ogólnie żylakami żołądka, to rozszerzone żyły w żołądku, które często łączą się z żylakami przełyku. Powstają na skutek zwiększonego ciśnienia w żyle wrotnej, przez co krew nie może swobodnie przepływać. Żylaki dna żołądka często powstają w związku z zakrzepicą oraz marskością wątroby. Osoby, które cierpią na żylaki żołądka powinny także zbadać się pod kątem żylaków odbytu.

Żylaki dna żołądka – objawy

Żylaki dna żołądka bardzo długo mogą nie dawać żadnych objawów. Pierwszym z nich, który powinien zaniepokoić Pacjentów, jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Następne objawy, które zauważa się u osób z żylakami dna żołądka to:

osłabienie

wymioty

niskie ciśnienie tętnicze

smoliste stolce

Żylaki dna żołądka – leczenie

Obfite krwawienie z przewodu pokarmowego może stanowić zagrożenie życia, dlatego bardzo ważne jest, by szybko zareagować, gdy tylko zauważy się krew. Najpopularniejszym zabiegiem leczenia żylaków dna żołądka jest skleroterapia, czyli zamykanie powiększonych żył. Zabieg jest bezpieczny oraz komfortowy, należy go powtarzać do momentu, aż wszystkie żylaki zostaną wchłonięte. Osoby, które cierpią na choroby wątroby powinny regularnie się badać, ponieważ nieleczone żylaki mogą przerodzić się w poważny problem. Bardzo ważna jest także profilaktyka. Warto wprowadzić zdrowy tryb odżywiania, a szczególnie produkty bogate w witaminę C, która odpowiada za elastyczność naczyń krwionośnych.

 

0