Skip to main content

Żylaki na rękach

Żylaki rąk to przypadłość występująca rzadziej niż żylaki nóg. Nie są wprawdzie zbyt groźne czy szczególnie dokuczliwe, jednak bardzo nieestetyczne. Takie zmiany przybierają  zwykle postać powiększonych, opuchniętych i poskręcanych zgrubień żylnych. Zwykle przyczyną żylaków rąk jest zanikanie z wiekiem tkanki tłuszczowej, jak również wadliwe funkcjonowanie zastawek żył na rękach i zaburzenia hormonalne. Szczególnie często występują u osób wykonujących pracę fizyczną (dźwiganie).

Żylaki na rękach – profilaktyka

Istotne w profilaktyce żylaków rąk jest stosowanie odpowiedniej diety, najlepiej z dużą ilością błonnika i bez węglowodanów. Pożądane są też: noszenie uciskowych rękawów, ruch, odpoczynek w odpowiednich pozycjach, unikanie podnoszenia ciężarów i stosowanie suplementów z diosminą i rutyną. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów, zalecane jest stosowanie preparatów z heparyną czy leków.

Żylaki na rękach – terapia

Żylaki na rękach likwiduje się podczas zabiegu skleroterapii. Polega na wprowadzeniu do rozszerzonych naczyń żylnych leku, który powoduje zwłóknienie żyły i jej całkowity zanik. Po zabiegu wskazany jest ucisk operowanych naczyń na czas 2-3 dni. W przypadku żylaków dłoni stosuje się także leczenie laserowe. Jedną z form usuwania żylaków jest metoda VascuLife, polegająca na laserowym zamykaniu patologicznie zmienionych żył. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji.

Polecane zabiegi w leczeniu żylaków na rękach:

 

0