Skip to main content

Epilacja laserowa, czyli jak zadbać o gładkość skóry

Gładkie nogi, pachy czy okolice bikini to Twój must have, szczególnie latem, jednak nie możesz już znieść ciągłych zacięć maszynką, drażniącego zapachu kremu do usuwania włosków czy bolesnych zabiegów woskiem? Sięgnij po znacznie skuteczniejsze metody! Dowiedz się więcej o epilacji i zapomnij o problemach ze zbędnym owłosieniem!

Co to jest epilacja?

Terminem epilacji określa się zabiegi z zastosowaniem lasera bądź światła IPL. Za pomocą tego typu metod można usunąć zbędne owłosienie na stałe. Trwałość efektów stanowi podstawową różnicę pomiędzy epilacją a depilacją. Ta druga zakłada bowiem, że zabieg będzie musiał być powtarzany. Nie jest to jednak jedyny minus depilacji. Jej poszczególne metody często wiążą się z podrażnieniami skóry, wrastaniem włosków, co powoduje nieestetyczny efekt na skórze, a także potencjalnymi poważniejszymi uszkodzeniami, np. poparzeniem woskiem. Nieprzyjemnym momentem jest również odrastanie owłosienia po depilacji, co może wywoływać dyskomfort, przede wszystkim odczucie swędzenia. Zabieg epilacji rozwiązuje te problemy. Jego działanie polega bowiem na niszczeniu macierzy włosa, dzięki czemu ten nie może już odrosnąć. Dlatego właśnie epilacja jest tak skutecznym rozwiązaniem.

Na czym polega epilacja?

Głównym założeniem epilacji jest niszczenie macierzy włosa za pomocą wiązki lasera bądź światła IPL. Dzieje się to dzięki wychwytywaniu przez nie melaniny, znajdującej się w cebulce włosa. Stanowi ona rodzaj drogowskazu, który kieruje wiązkę w miejsce jej pożądanego działania. Zarówno laser, jak i światło IPL mogą jednak wpływać wyłącznie na włosy będące w fazie wzrostu, nazywanej anagenem. Dlatego należy pamiętać, że aby uzyskać optymalny efekt epilacji, koniecznych będzie kilka zabiegów. Włosy na ciele nie rosną bowiem równomiernie i tylko część z nich w danym momencie jest w fazie anagenu.

Epilacja laserem czy światłem IPL?

Obie metody, zarówno epilacja laserowa, jak i ta wykorzystująca światło IPL, mają swoje lepsze i gorsze strony. Zazwyczaj zabiegi z zastosowaniem światła są krótsze, dzięki czemu Pacjent nie musi spędzać zbyt dużo czasu w klinice. Najczęściej jest to również tańsza opcja. Jednak z drugiej strony to epilacja laserowa uważana jest za skuteczniejszą metodę. Zazwyczaj wystarczy też znacznie mniejsza liczba zabiegów. Warto także wiedzieć, że najnowocześniejsze lasery do epilacji, jak Thunder, pozwalają na przeprowadzenie procedury znacznie szybciej, niż urządzenia starszej generacji.

Problemy epilacji – jak sobie z nimi radzimy?

Epilacja to zabieg niezwykle skuteczny, który zapewnia trwałe efekty. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Przede wszystkim należy pamiętać, że macierz włosa, która ma zostać zniszczona, wychwytywana jest przez urządzenie dzięki większej zawartości melaniny niż okoliczne tkanki. Problem pojawia się w momencie, gdy kolor włosów zbliżony jest do karnacji pacjenta. Dotychczas u takich osób epilacja była znacznie mniej skuteczna, dlatego rozpoczęto prace nad urządzeniem, które poradzi sobie z tym problemem. Jednym z większych osiągnięć w tej kategorii jest wspomniany już laser Thunder, dostępny w naszej klinice. 

Kolejnym problemem dla niektórych pacjentów może być również ewentualna bolesność zabiegu epilacji. Nie należy się jej jednak szczególnie obawiać. Przede wszystkim bolesność procedury zależy od progu tolerancji danej osoby. Co więcej, zabiegi tego typu mogą być przeprowadzone z zastosowaniem środków łagodzących dyskomfort, np. chłodnego nawiewu.

Przeciwwskazania do epilacji

Opracowane dotąd zabiegi epilacji opierają się na działaniu specyficznych rodzajów światła. To właśnie wrażliwość na nie oraz jego impulsy będzie głównym czynnikiem wykluczającym Pacjenta z kwalifikacji do zabiegu. Może to być np. zażywanie leków czy ziół światłouczulających, w tym retinoidów, a także epilepsja. Dodatkowo zabiegu lepiej unikać w przypadku świeżej lub zbyt mocnej opalenizny, nowotworów skóry, w czasie ciąży i laktacji, a także w okresie do 6 miesięcy od jej ustania. Zabiegu epilacji nie wykonuje się również u Pacjentów z chorobą skóry, w tym infekcją czy przerwaną ciągłością naskórka w potencjalnym miejscu wykonania procedury, a także ze skłonnością do powstawania bliznowców. Niewskazany będzie on też u osób z problemem niskiej krzepliwości krwi i wszczepionym rozrusznikiem serca .

W przypadku epilacji laserem najczęściej przeciwwskazaniem będzie też cukrzyca, zwłaszcza ta niewyrównana.

Marzysz o perfekcyjnie gładkiej skórze? Umów się na wizytę w naszej klinice i poznaj cudowną moc laserowej epilacji!

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Krakowie.

0