Skip to main content

Gummy smile – chcesz się go pozbyć? Dowiedz się, czy likwidacja dziąsłowego uśmiechu jest możliwa

Dopełnieniem pięknej i zadbanej twarzy jest zdrowy, szczery uśmiech. Jednak czasami wygląd naszego uzębienia sprawia, że wcale nie jest nam do śmiechu. Gummy smile to dla wielu osób problem natury estetycznej i powód do kompleksów. Na szczęście istnieją skuteczne metody usuwania uśmiechu dziąsłowego. Jedną z najmniej inwazyjnych jest terapia, którą wykonujemy w naszych klinikach.

Co to jest gummy smile (dziąsłowy uśmiech)?

Nie ma ścisłej definicji gummy smile, czyli dziąsłowego uśmiechu. Jest to przypadłość, która charakteryzuje się nadmierną ekspozycją dziąseł podczas uśmiechania się. Generalnie przyjmuje się, że odsłonięcie linii dziąseł powyżej 3-4 mm stanowi dysproporcję. Dla wielu osób stanowi to poważny problem estetyczny. Dziąsłowy uśmiech nie pozostaje też bez wpływu na zdrowie zębów. Pod wpływem nadmiernej ekspozycji dziąseł na środowisko zewnętrzne, błona śluzowa wysycha, co przyczynia się do nawracających stanów zapalnych.

Jakie są przyczyny dziąsłowego uśmiechu?

Przyczyn dziąsłowego uśmiechu jest wiele. Gummy smile można po prostu odziedziczyć. Przypadłość ta dwukrotnie częściej dotyczy kobiet. Oprócz predyspozycji genetycznych dziąsłowy uśmiech może być spowodowany:

  • wadą zgryzu,
  • opóźnionym biernym wyrzynaniem zębów,
  • nadmiernym wzrostem kości szczęki,
  • krótkimi koronami klinicznymi zębów,
  • zbyt krótką wargą górną,
  • grubym fenotypem dziąseł,
  • nadreaktywnością mięśni mimicznych twarzy.

Czy można usunąć dziąsłowy uśmiech?

Usuwanie uśmiechu dziąsłowego jest praktykowane w gabinetach stomatologicznych i klinikach medycyny estetycznej. Jedną z metod leczenia tej przypadłości jest zabieg chirurgiczny, polegający na wydłużeniu koron klinicznych zębów i skróceniu dziąseł. W niektórych przypadkach stosuje się również specjalne aparaty ortodontyczne. Jeśli jednak przyczyna tkwi w nadpobudliwości mięśnia, unoszącego górną wargę, można zastosować mniej inwazyjną metodę – zabieg ostrzykiwania. Przed podjęciem decyzji o leczeniu uśmiechu dziąsłowego warto skonsultować się ze stomatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który właściwie zdiagnozuje problem i dobierze najlepsze zabiegi.

Zastosowanie terapii w likwidacji dziąsłowego uśmiechu

Terapia to błyskawiczna metoda likwidacji uśmiechu dziąsłowego. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, warto z niego skorzystać, ponieważ już po kilku dniach można zauważyć wyraźną poprawę w wyglądzie. Należy też pamiętać, że jest to metoda skuteczna tylko w przypadku osób, u których przyczyną gummy smile są nadreaktywne mięśnie mimiczne twarzy. Nasza terapia jest substancją bezpieczną, zatwierdzoną przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), powszechnie stosowaną od lat w medycynie estetycznej. 

Zabieg na uśmiech dziąsłowy polega na wstrzyknięciu preparatu do mięśnia okrężnego ust, odpowiedzialnego za poruszanie się górnej wargi. Preparat blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe, co wpływa na rozluźnienie mięśni. Ogranicza to zakres ruchu górnej wargi, dzięki czemu dziąsła nie będą już tak widoczne podczas uśmiechu. Preparat wstrzykiwany jest przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, wykonywany jest przez lekarza i nie jest bolesny.

Skuteczność tego zabiegu w likwidacji gummy smile została poparta badaniami i wynosi blisko 99%. Dzięki zastosowaniu terapii dziąsła nie są już nadmiernie eksponowane podczas uśmiechu. Dodatkowym efektem zastosowania praparatu jest korekta ust. Wargi stają się rozluźnione, sprawiają wrażenie jędrniejszych i bardziej kształtnych.

Zalety zabiegu? Jest tańszy niż interwencja chirurgiczna. Wady? Aby utrzymać efekty, trzeba go systematycznie powtarzać (nawet co 4-6 miesięcy).

Jeśli masz problem z dziąsłowym uśmiechem, już dziś umów się na konsultację z naszymi specjalistami w Klinice Miracki w Warszawie lub Katowicach.

Zapraszamy też do naszych klinik w Łodzi i Krakowie.

0