Skip to main content

Ile trwa leczenie trądziku u dermatologa w Łodzi?

Trądzik to poważna choroba skóry, która wymaga specjalistycznej terapii. Brak leczenia może przyczynić się do rozwoju zaawansowanych stanów zapalnych i w rezultacie do powstawania głębokich blizn. Leczeniem trądziku zajmuje się dermatolog. Pomocniczo stosuje się zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Wyjaśniamy, jak długo może trwać leczenie trądziku u dermatologa.

Trądzik – jak leczyć?

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, trądzik pospolity dotyka nie tylko osób młodych, ale również może rozwinąć się w wieku późniejszym – nawet po 30. roku życia. Sposób leczenia trądziku dobierany jest indywidualnie w zależności od nasilenia zmian skórnych, a także głównej przyczyny zaburzeń. Trądzik może być bowiem spowodowany różnymi czynnikami: zmianami hormonalnymi, nieprawidłową dietą, nadmiernym stresem, niewłaściwą pielęgnacją. Dlatego często oprócz typowego leczenia miejscowego wykwitów skórnych, konieczne jest wdrożenie hormonoterapii czy dietoterapii.

Podstawą leczenia trądziku jest stosowanie leków o działaniu miejscowym. Jeśli to za mało, terapię poszerza się o zastosowanie doustnych antybiotyków. W leczeniu trądziku stosuje się również doustne retinoidy.

Jak wygląda leczenie trądziku u dermatologa?

Terapia trądziku składa się z dwóch zasadniczych etapów:

  1. Zaleczenia aktywnego trądziku – wyleczenia krostek, wysięków, stanów zapalnych. W tym przypadku stosuje się: farmakoterapię, zabiegi laserowe przeznaczone do leczenia aktywnego trądziku, maseczki, zabiegi kwasami itp.
  2. Redukcji zmian potrądzikowych, takich jak blizny potrądzikowe i przebarwienia. W tym przypadku sprawdzają się zabiegi medycyny estetycznej, np. laserowe usuwanie blizn potrądzikowych czy mezoterapia igłowa.

Leczenie trądziku rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą. Lekarzem, do którego należy udać się w pierwszej kolejności, jest dermatolog. Dodatkowo warto zasięgnąć opinii takich specjalistów, jak: endokrynolog, ginekolog, lekarz medycyny estetycznej czy kosmetolog.

Leczenie trądziku powinno być zawsze skojarzone. Terapia, składająca się z różnych zabiegów i zmiany stylu życia przynosi najlepsze rezultaty. Bardzo istotna w procesie leczenia trądziku jest również edukacja pacjenta, która powinna dotyczyć:

  • pielęgnacji skóry trądzikowej i doboru dermokosmetyków,
  • sposobu odżywiania,
  • systematyczności w przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza.

Ile trwa terapia trądziku?

Czas trwania leczenia trądziku jest kwestią indywidualną. Zależy m.in. od tego, jak dany organizm reaguje na leczenie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zawsze będzie to proces długotrwały, wymagający systematyczności i wytrwałości ze strony Pacjenta. Nawet przy trafnym doborze terapii poprawa raczej nie nastąpi w ciągu jednego czy dwóch tygodni. Zmiany trądzikowe nie znikają z dnia na dzień, a gdy następuje poprawa, często konieczne jest wdrożenie leczenia podtrzymującego.

Należy jednak zaznaczyć, że im wcześniej rozpoczniemy walkę z trądzikiem, tym potrwa ona krócej i nie pozostawi po sobie bardzo widocznych śladów. Nieleczony trądzik może potrwać nawet przez kilka lat. Warto więc zgłosić się do dobrego specjalisty, który dobierze kompleksową terapię i sprawi, że skóra stanie się zdrowsza tak szybko, jak to możliwe. Pamiętaj o tym, żeby sumiennie przestrzegać zaleceń dermatologa. Dzięki temu Twoja przygoda z trądzikiem nie będzie się niepotrzebnie przedłużać.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami w naszej Klinice Miracki w Łodzi: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-lodz/

0