Skip to main content

Czego nie robić po mezoterapii igłowej? Lekarze z łódzkiej kliniki odpowiadają

Mezoterapia igłowa to zabieg iniekcyjny, po którym skóra wymaga odpowiedniego traktowania, aby szybko się zregenerowała, a zastosowane składniki aktywne zadziałały. W związku z tym po mezoterapii igłowej należy przestrzegać zaleceń lekarza i unikać czynności, które mogłyby ten proces zakłócić. Wyjaśniamy, jak dbać o skórę po mezoterapii igłowej.

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach medycyny estetycznej. Najczęściej wykonywana jest na skórę twarzy. Coraz częściej mezoterapia igłowa wykorzystywana jest również do poprawy kondycji skóry na całym ciele, w tym również na głowie. Co takiego ma w sobie ten zabieg, że jest uwielbiany zarówno przez Pacjentów, jak i przez lekarzy medycyny estetycznej?

Działanie mezoterapii igłowej opiera się na pobudzaniu produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Wiąże się to z rozpoczęciem intensywnego procesu regeneracyjnego w skórze. Drugim mechanizmem uruchamianym przez mezoterapię igłową jest działanie dostarczonych podczas zabiegu substancji aktywnych. Do zabiegu wykorzystywane są rozmaite koktajle witaminowe, kwas hialuronowy, kolagen czy tzw. stymulatory tkankowe.

Mezoterapia igłowa polega na wykonaniu serii nakłuć przy pomocy cienkiej igły przymocowanej do strzykawki lub specjalnego „pistoletu”. W zależności od zastosowanego preparatu i metody jego aplikacji skóra przed zabiegiem może zostać znieczulona, aby zmniejszyć ból i zwiększyć komfort Pacjenta. Po zabiegu na skórze występuje zaczerwienienie, które przy odpowiednim postępowaniu znika w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Efekty zabiegu pojawiają się stopniowo w ciągu kilku tygodni.

Czego nie robić po mezoterapii igłowej?

Po mezoterapii igłowej należy wstrzymać się od:

  • rozdrapywania i wyciskania grudek, które mogą pojawić się w miejscach po iniekcji – w ciągu kilku dni powinny wchłonąć się same;
  • korzystania z sauny i basenu (przez co najmniej 7 dni po zabiegu);
  • wykonywania peelingów – zarówno chemicznych, jak i mechanicznych (przez co najmniej 7 dni po zabiegu);
  • stosowania kosmetyków z retinoidami (przez co najmniej 7 dni po zabiegu);
  • depilacji (przez co najmniej 7 dni po zabiegu);
  • intensywnych ćwiczeń fizycznych (przez co najmniej 7 dni po zabiegu);
  • opalania obszarów, które zostały poddane zabiegowi (przez co najmniej 4 tygodnie) – należy unikać zarówno słońca, jak i solarium;
  • wykonywania makijażu (przez co najmniej dobę po zabiegu);
  • picia alkoholu (przez co najmniej dobę po zabiegu).

Zalecenia po mezoterapii

W codziennej pielęgnacji należy uwzględnić kremy o działaniu regenerującym i nawilżającym. By wzmocnić i przyspieszyć regenerację skóry po mezoterapii igłowej można stosować łagodne kosmetyki, wchodzące w skład codziennej rutyny pielęgnacyjnej (ważne, żeby nie zawierały substancji drażniących). Najlepiej jednak sięgnąć po preparaty zalecone przez lekarza wykonującego zabieg. Odpowiednio dobrane kremy o działaniu nawilżającym i kojącym złagodzą zaczerwienienia i zmniejszą ewentualny obrzęk twarzy.

W ciągu co najmniej 4 tygodni po mezoterapii przed wyjściem z domu należy nakładać kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wartości co najmniej SPF 30, a najlepiej SPF50+. Przez co najmniej 24 godziny po mezoterapii igłowej należy też chronić skórę przed działaniem skrajnych temperatur. Dlatego jeśli wykonujesz zabieg w zimie, spędź 1–2 dni po zabiegu w domowych pieleszach. Skóra Ci za to podziękuje.

Po zabiegu mezoterapii należy też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i diecie bogatej w warzywa, owoce, wartościowe białko, zdrowe tłuszcze. To wszystko wpływa na naturalne nawilżenie skóry od środka i wspomaga procesy regeneracyjne organizmu.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami w naszej Klinice Miracki w Łodzi: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-lodz/

0