Skip to main content

Jak pielęgnować skórę po zamykaniu naczynek metodą laserową? Eksperci z warszawskiej kliniki odpowiadają

Rozszerzone naczynka to problem estetyczny, który może wystąpić na różnych obszarach ciała. Szczególnie uciążliwy jest na twarzy, ponieważ miejsce to zazwyczaj mamy odsłonięte i dobrze uwidocznione. Istnieją jednak metody zabiegowe umożliwiające skuteczne zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Najpopularniejszą techniką jest tu laseroterapia. Jak pielęgnować skórę po takim zabiegu, aby problem nie powrócił? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

W jaki sposób odbywa się zamykanie naczynek?

Rozszerzone naczynka krwionośne mogą mieć różne formy i obejmować większe lub mniejsze obszary ciała. Niekiedy stanowią pojedyncze punkciki na skórze (naczyniaki rubinowe lub tzw. pajączki), innym razem przybierają postać rozległych znamion (plamy winne, rumień). Większość zmian tego typu można leczyć w sposób nieinwazyjny, w gabinetach medycyny estetycznej. W Klinice Miracki w Warszawie zamykanie naczynek przeprowadzamy metodą laseroterapii.

 

Zabieg planujemy indywidualnie, z uwzględnieniem charakterystyki danego przypadku medycznego, oczekiwań oraz potrzeb pacjenta. Z tego powodu korzystamy z więcej niż jednego urządzenia generującego wiązki laserowe. Sprzęty konfigurujemy w taki sposób, aby uzyskać optymalne rezultaty terapii. Wymaga to fachowej wiedzy i doświadczenia w zakresie medycyny estetycznej.

Do procedury przystępujemy po przeprowadzeniu konsultacji lekarskiej i wykluczeniu przeciwwskazań. Zabieg polega na kierowaniu w stronę zmian naczyniowych fal świetlnych o określonej przez specjalistę długości. Światło lasera jest pochłaniane przez rozszerzone naczynka, co przyczynia się do ich późniejszej degradacji i wchłonięcia przez organizm. Procedura trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, a jej efekty uwidaczniają się stopniowo w ciągu następnych tygodni. Rekonwalescencja nie jest wymagana. Pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć od razu po zabiegu, z zastrzeżeniem przestrzegania zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry.

Jak pielęgnować skórę po zamykaniu naczynek?

Właściwa pielęgnacja skóry po laseroterapii jest kluczowa dla utrzymania pożądanego efektu zabiegu. Umożliwia też osiągnięcie szybkiego gojenia się mikrouszkodzeń, które mogą powstać w czasie procedury, a także minimalizowanie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, takich jak przebarwienia czy poparzenia. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo pielęgnować skórę po zamykaniu naczynek:

Unikaj ekspozycji na słońce

Bezpośrednie narażenie skóry na działanie promieniowania UV może pogłębiać jej podrażnienia. Zwiększa też ryzyko przebarwień i opóźnia proces gojenia. W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu staraj się unikać długotrwałego przebywania na słońcu i nosić ubrania zakrywające miejsce zabiegowe. Stosuj również kremy z filtrem o wysokim wskaźniku SPF.

Stosuj kremy łagodzące

Po zamykaniu naczynek skóra może być wrażliwa i podrażniona. Używaj kremów łagodzących, które nie zawierają substancji drażniących (np. alkoholu, perfum. W składzie kosmetyków szukaj substancji o właściwościach kojących i wspomagających gojenie, takich jak wyciąg z aloesu, pantenol czy  alantoina.

Nie podrażniaj skóry

Unikaj intensywnego tarcia, szorowania lub masażu skóry w miejscu, który został poddany zabiegowi. Tymczasowo odstaw również wszelkiego rodzaju peelingi czy inne agresywne zabiegi kosmetyczne. Jeżeli laseroterapia została przeprowadzona na innym miejscu niż twarz, zadbaj również o noszenie wygodnych i miękkich ubrań.

Unikaj rozszerzania naczyń krwionośnych

W ciągu pierwszych kilku dni po zamykaniu naczynek unikaj gorących kąpieli, sauny lub gorących źródeł, ponieważ mogą one prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Powstrzymaj się również od wyczerpującej aktywności fizycznej, która działa na organizm w podobny sposób.

Przestrzegaj zaleceń lekarza

Zabiegi wykonuj tylko w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej i przestrzegaj instrukcji, które otrzymasz od specjalisty. Każdy zabieg wymaga indywidualnego podejścia, a zalecenia służą temu, aby jego efekty były jak najbardziej zadowalające i długotrwałe.