Skip to main content

Czy po laserze przebarwienia wracają? Eksperci z warszawskiej kliniki odpowiadają

Zmiany pigmentacyjne na skórze to dość powszechny problem, który można zniwelować w stosunkowo łatwy sposób. Najczęściej stosowaną w takich przypadkach procedurą jest laseroterapia. W jaki sposób przebiega taki zabieg i czy jego efekty są trwałe? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.

Czym są przebarwienia na skórze?

Przebarwienia są zmianami w pigmentacji skóry, które mogą wystąpić jako wynik różnych czynników wewnętrznych lub zewnętrznych. Do najczęściej występujących przyczyn tego typu problemów dermatologicznych należą nadmierna ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne oraz starzenie się skóry.

Przebarwienia zazwyczaj objawiają się jako obszary skóry, które są ciemniejsze lub jaśniejsze niż otaczające je tkanki. Mogą występować pojedynczo lub w grupach, a ich wygląd i rozmiar mogą się różnić w zależności od ich rodzaju.

Najczęściej występujące rodzaje przebarwień to:

  • piegi – małe, brązowe plamy, które zazwyczaj pojawiają się na skórze osób o jasnej karnacji. Są wynikiem nadprodukcji melaniny (barwnika skóry) w reakcji na działanie promieniowania UV;
  • melasma – ciemniejsze plamy, które są wynikiem zmian hormonalnych i związanej z nimi nadprodukcji melaniny. Melasma często występuje u kobiet w ciąży oraz stosujących antykoncepcję hormonalną;
  • plamy starcze – ciemne zmiany skórne o nieregularnym kształcie, które najczęściej pojawiają się na tych obszarach skóry, które są najbardziej narażone na słońce (twarz, dłonie, ramiona, dekolt, plecy). Zwykle występują u osób w dojrzałym wieku;
  • plamy soczewicowate – łagodne, ciemne zmiany na skórze o regularnym, przypominającym ziarna soczewicy kształcie. Często pojawiają się na obszarach skóry, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.

W gabinetach medycyny estetycznej problemy skórne są leczone na wiele sposobów. W Klinice Miracki w Warszawie zmiany pigmentacyjne usuwamy najczęściej metodą laseroterapii.

W jaki sposób odbywa się usuwanie przebarwień laserem?

Usuwanie przebarwień laserem jest procedurą, która przebiega z wykorzystaniem skupionych wiązek światła o określonej długości fali. Podczas zabiegu energia świetlna emitowana przez urządzenie medyczne zostaje skierowana na obszar skóry zawierający zmiany pigmentacyjne. Promienie laserowe przenikają przez górną warstwę skóry nie uszkadzając jej. Następnie docierają do głębszych warstw tkanek, gdzie gromadzi się nadmiar melaniny. Wiązki laserowe doprowadzają do rozpadu cząsteczek barwnika, a organizm naturalnie usuwa pozostałości po nich.

W zależności od rodzaju przebarwień i typu lasera stosowanego do zabiegu, można wykorzystać różne długości fali świetlnej, co pozwala na precyzyjne skierowanie energii na docelowy obszar. Jest to szczególnie ważne, aby uniknąć uszkodzenia otaczających zmianę pigmentacyjną tkanek.

Przed rozpoczęciem laseroterapii przeprowadzana jest konsultacja medyczna. W jej trakcie skóra pacjenta zostaje poddana ocenie, a on sam zostaje zakwalifikowany do zabiegu poprzez wykluczenie przeciwwskazań. Specjalista może również określić liczbę sesji, która będzie wymagana do uzyskania zamierzonych efektów estetycznych.

Czy po laserze przebarwienia wracają?

Usuwanie przebarwień laserem jest uznawane za procedurę stosunkowo bezpieczną i skuteczną. Aby jednak osiągnąć optymalne rezultaty zabiegu i uniknąć efektów ubocznych (takich jak silne podrażnienie skóry, rumień lub poparzenia), należy zadbać o to, aby został on przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę z odpowiednim sprzętem medycznym.

Ważne jest również ścisłe przestrzeganie przez pacjenta zaleceń pozabiegowych. W przeciwnym razie proces gojenia może przebiegać z zakłóceniami, co wpłynie negatywnie na wyrównanie kolorytu skóry. Przebarwienia mogą także powrócić po jakimś czasie od laseroterapii, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie środki służące ochronie przeciwsłonecznej. Niechciane zmiany mogą pojawić się ponownie także u pacjentów, którzy mają skłonność do nadmiernej produkcji melaniny w skórze.

0