Skip to main content

Jak pozbyć się trądziku?

Zmiany trądzikowe są jednym z najczęściej występujących problemów dermatologicznych skóry. Walka z nimi bywa długotrwała i wymaga systematyczności, a niekiedy także wdrożenia specjalistycznej pomocy. Podpowiadamy, jak pozbyć się trądziku ze wsparciem zabiegów estetycznych! 

O czego zacząć leczenie – jaka metoda pozwoli pozbyć się trądziku? 

Trądzik jest powszechnym i niestety przewlekły problemem, który dotyczy osób w różnym wieku. Jego przyczyny są złożone. W powstawaniu wykwitów biorą udział głównie predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalnych charakterystyczne w wieku dojrzewania, niezdrowa dieta, stres, choroby ogólnoustrojowe, bakterie rozwijające się na powierzchni skóry i sposób pielęgnacji. 

W zależności od przyczyn powstawania trądziku, a także stopnia jego zaawansowania wyróżnia się wiele jego rodzajów. Najpowszechniej występujący wśród osób w każdym wieku jest trądzik pospolity, który może mieć charakter zaskórnikowy, grudkowy, czy torbielowaty. 

To właśnie od typu zmian zależy sposób ich leczenia. W początkowym etapie postępowanie ogranicza się do stosowania leków miejscowych. Jeśli są nieskuteczne, dermatolog może zalecić farmakologię doustną. Szczególnie istotna jest też właściwa, regularna pielęgnacja skóry trądzikowej. Jeśli metody takie zawodzą lub zależy nam na przyspieszeniu efektów, można wdrożyć także zabiegi z zakresu kosmetologii High-Tech i laseroterapii.  

Usuwanie zmian trądzikowych technikami laserowymi

Urządzenia laserowe są wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny, w tym w dermatologii. Przy aktywnych zmianach trądzikowych zastosowanie znajdują głównie lasery nieablacyjne, które dzięki emisji energii o właściwej częstotliwości nie naruszają naskórka. Prowadzą one natomiast do wybiórczego podgrzania gruczołów łojowych, co redukuje trzy główne przyczyny powstawania zaskórników i pryszczy – hamuje wydzielanie nadmiaru sebum, niszczy bakterie i łagodzi stan zapalny.

W Klinikach medycyny estetycznej dostępne są zabiegi, które łączą laseroterapię z innymi technikami zabiegowymi. Jest to np. mechanizm generujący podciśnienie, który ułatwia oczyszczenie zablokowanych porów, czy też chłodzenie kontaktowe mające pozytywny wpływ na funkcje gruczołów łojowych. 

Tego rodzaju zabiegi są bezbolesne i nieinwazyjne. Poza redukcją istniejących wykwitów zmniejszają ryzyko pojawienia się kolejnych. Energia docierająca do skóry dodatkowo stymuluje fibroblasty, dając efekt subtelnego odmłodzenie cery lub innych obszarów ciała, np. pleców i dekoltu.   

Zastosowanie terapii LED w redukcji trądziku

Pozytywny wpływ na cerę trądzikową wykazuje także światło emitowane przez lampy LED. Zabiegi takie są całkowicie nieinwazyjne, ale pozwalają na ingerencję w tkanki na poziomie nawet 5 mm. W przypadku trądziku zastosowanie znajduje głównie światło niebieskie, które wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Energia taka działa na skórę rewitalizująco. Pobudza komórki do odnowy biologicznej, co przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. 

W zależności od wskazań zaleca się wykonanie kilku lub kilkunastu sesji zabiegowych. Metoda ta pomaga pozbyć się trądziku, ale nie chroni przed jego nawrotami. Po zakończeniu terapii zaleca się więc kontynuację leczenia ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniej pielęgnacji skóry.  

Peelingi chemiczne poprawiające kondycję skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa zwykle łatwo ulega podrażnieniom, dlatego należy się o nią troszczyć. Mechaniczne peelingi wykonywane samodzielnie mogą pogłębić problem. Wciąż jednak złuszczanie warstwy rogowej i głębokie oczyszczanie porów daje wiele korzyści przy skórze z niedoskonałościami. W przypadku zmian trądzikowych zastosowanie znajdują więc peelingi chemiczne

Odpowiedni rodzaj peelingu może dobrać specjalista. Niektóre prowadzą do złuszczenia naskórka, inne jedynie go zmiękczają i oczyszczają, czy normalizują pracę gruczołów łojowych. Rodzaj zabiegu zależy też od typu trądziku – np. nie każda substancja może być zaaplikowana na zmiany aktywne, rozdrapane itp.   

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się trądziku w Twoi przypadku, ustal termin konsultacji w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie, Katowicach lub Łodzi. Specjalista opracuje dla Ciebie indywidualny plan terapii.