Skip to main content

Ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków?

Obecnie żylaki coraz chętniej leczy się laserowo. Zainteresowanie tą techniką wynika z jej skuteczności i niższej inwazyjności w porównaniu do innych metod. Jednak ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków? Czy zabieg taki wart jest uwagi i co wpływa na jego koszt? Przybliżamy ten temat!

Żylaki – kiedy wskazane jest ich usuwanie? 

Żylaki są rodzajem poważnych zaburzeń naczyniowych, które stanowią nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Powstają one, gdy żyły ulegają patologicznemu poszerzeniu, wydłużeniu i przyjmują kręty kształt. Dochodzi do tego w następstwie przewlekłej niewydolności żylnej, która może się rozwijać pod wpływem wielu czynników – diety, chorób, ucisku, siedzącego trybu pracy, czy skłonności genetycznych.  

Pierwsze objawy żylaków bywają bagatelizowane. Zwykle pojawiają się drobne teleangiektazje, uczucie zmęczenia nóg, niekiedy częste obrzęki. Z czasem mogą rozwinąć się zmiany w obrębie żył powierzchownych i/lub głębokich pni żył głównych. Wraz z rozwojem schorzenia i zaburzeniami przepływu krwi niejednokrotnie pojawiają się obrzęki, zasinienia, pieczenie i ból. Skóra w obrębie żylaków jest niedotleniona, przez co może się łuszczyć i swędzieć. Nieleczone żylaki mogą krwawić oraz ulegać nadkażeniom i owrzodzeniom. Niosą też ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Zarówno dla własnego komfortu i estetyki, ale również dla zdrowia warto podjąć leczenie pod okiem specjalisty. 

Jaki jest szacunkowy koszt laserowego usuwania żylaków?

Jedną z nowoczesnych opcji pozwalających pozbyć się żylaków jest laseroterapia. Najczęściej cena laserowego usuwania żylaków ustalana jest na podstawie obszaru zabiegowego. W przypadku kończyn dolnych kwoty podawane w cenniku dotyczą jednej nogi. Szacunkowo zabieg taki kosztuje od 3000 do 4500 zł. Jest to wydatek nieco wyższy w porównaniu do innych technik wybieranych w celu usunięcia żylaków. Jednak terapia laserem wiąże się z wieloma zaletami, na które Pacjenci zwracają uwagę.   

Zabieg z użyciem lasera jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, tym samy jest bezbolesny. Nie wykonuje się też żadnych nacięć – procedura nie pozostawia blizn. Żylaki są usuwane za pomocą energii urządzenia, która dociera do uszkodzonej żyły z pominięciem naskórka i okolicznych tkanek. Najnowsze sprzęty generują wiązkę promieniowania, która trafia wybiórczo do żyły dzięki wysokiemu powinowactwu do znajdującego się w niej barwnika – hemoglobiny. 

Energia taka doprowadza do termicznego zamknięcia naczynia krwionośnego.

Przy zabiegu laserowego usuwania żylaków nie ma też potrzeby hospitalizacji. Pacjent wraca do domu tego samego dnia, a przez kolejne dni nosi specjale opaski uciskowe, które ułatwiają wchłanianie się obkurczonych termicznie naczyń krwionośnych. 

Jednocześnie jest to metoda o wysokiej skuteczności, dająca długotrwałe efekty. Zawsze jednak wybór właściwej techniki podejmowany jest indywidualnie. Zależy on nie tylko od zdolności finansowych Pacjenta, ale również stanu jego zdrowia, rodzaju i stopnia zaawansowania żylaków. 

Co jeszcze może wpływać na koszt leczenia żylaków?

Podawane ceny laserowego usuwania żylaków zwykle mają charakter przedziału, czyli w tym przypadku od 3000 zł do 4500 zł. Ostateczny koszt zależy m.in. od rodzaju i rozległości zmian chorobowych. Cena może nieco się również także, jeśli zabieg obejmuje obie kończyny. Niekiedy do całkowitego kosztu leczenia żylaków należy również doliczyć cenę badania ultrasonograficznego, czy odzieży uciskowej. 

To, ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków uzależnione jest także od jakości zastosowanego sprzętu i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg. Niekiedy istnieje także możliwość płatności na raty.   

Ostateczny koszt można poznać podczas konsultacji, na którą możesz umówić się w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie, Łodzi lub Katowicach. Wizyta wstępna konieczna jest także w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do laseroterapii. Lekarz po badaniu i zakwalifikowaniu do zabiegu wyjaśni wszystkie szczegóły i przedstawi cenę.