Skip to main content
,

Jak wygląda rumień?

Jednym z częstych defektów estetycznych jest rumień, którego bezpośrednią przyczyną jest nadmierne poszerzenie naczyń krwionośnych. Mocne zaczerwienienie o wyraźnych granicach może przyjmować różną formę, zwykle dotyczy policzków i okolic nosa, ale także szyi i dekoltu. Dowiedz się, jak wygląda rumień i jak go skutecznie usunąć za pomocą laseroterapii! 

Czym jest rumień? Co może go nasilać? 

Rumień to nic innego, jak nadmierne poszerzenie licznych kapilar, czyli drobnych naczyń krwionośnych zlokalizowanych płytko w skórze. Jest to charakterystyczna cecha skóry naczyniowej. 

Bezpośrednią przyczyną rumienia jest osłabienie ścian naczyń żylnych, przez co prześwitują one spod cienkiej skóry. Właśnie z tego powodu jest to również częsty problem osób z cerą suchą i wrażliwą. 

Rumień występuje także przy trądziku różowatym. W takich przypadkach lokalne zaczerwienienie najczęściej jest pierwszym objawem rozwoju tego schorzenia. W następnej kolejności pojawiają się zmiany krostkowe i grudkowe. Z czasem rumień może przyjąć postać utrwaloną, z jednocześnie występującymi ,,pajączkami” o różnym zabarwieniu – różowym, żywo czerwonym lub fioletowym, w zależności od głębokości występowania naczynia żylnego lub włosowatego. 

Nieestetyczne zmiany często nasilają się pod wpływem czynników zewnętrznych, np. wiatru, mrozu, nadmiaru promieni słonecznych, czy zanieczyszczeń. Silne emocje, czy zjedzenie pikantnej potrawy również sprawiają, że rumień jest bardziej widoczny. Jednak w odróżnieniu od niegroźnego rumieńca na policzkach, u osób z cerą naczyniową zaczerwienienie utrzymuje się znacznie dłużej – nawet przez kilka godzin. Z czasem zaczerwienienie skóry może przyjąć postać trwałą i rozległą, obejmując sporą powierzchnię skóry.

Rumień na twarzy – możliwe objawy 

Głównym objawem rumienia jest miejscowe zaczerwienienie skóry, jednak zaburzeniom jej kolorytu mogą towarzyszyć także inne symptomy. Cera naczynkowa jest bardzo delikatna, wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i szybko ulega odwodnieniu. Poza czerwonymi plamami może więc pojawiać się także nadmierna suchość, a nawet złuszczanie skóry. 

Suche obszary często wywołują dokuczliwy świąd, uczucie ściągnięcia i pieczenia. Czerwone plamki zwykle są bardzo widoczne, mają wyraźnie zaznaczone krawędzie. W miarę narastania bywają pokryte licznymi pajączkami. Jeśli natomiast dodatkowo pojawiają się inne objawy, takie jak np. zmiany guzowate, wybroczyny lub owrzodzenia, należy skontaktować się z lekarzem. Niekiedy rumień jest objawem schorzeń ogólnoustrojowych, w tym chorób autoimmunologicznych, czy też nadwrażliwości na przyjmowane leki.  

Objawowe leczenie rumienia za pomocą laserów    

Przed podjęciem leczenia zawsze warto zdiagnozować przyczynę rumienia i wprowadzić leczenie odpowiednie dla danego schorzenia. W zależności od etiologii problemu leczeniem może zająć się dermatolog, alergolog lub inny specjalista w dziedzinie obejmującej zdiagnozowaną chorobę. Niezwykle ważna w przypadku rumienia jest też właściwa pielęgnacja wrażliwej skóry, a także unikanie czynników, które zaostrzają objawy. 

Odpowiednie postępowanie powinno prowadzić przede wszystkim do opanowania ewentualnej choroby, wzmocnienia naczyń krwionośnych i zahamowania postępu zmian skórnych. Leki, zabiegi kosmetyczne i protekcja skóry nie gwarantują jednak usunięcia już poszerzonych lub pękniętych naczyń krwionośnych. Najskuteczniejszą metodą, która pozwala na trwałe zamknięcie kapilar jest zabieg laserowy.  

W naszej Klinice do leczenia teleangiektazji i rumienia wykorzystujemy nowatorskie urządzenia, takie jak Cutera Excel V+, Excel V Cutera i Harmony Alma Dye-VL. Są to lasery o szerokim zastosowaniu, które doskonale sprawdzają się w przypadku zmian naczyniowych różnego pochodzenia. Ich działanie polega na emisji skoncentrowanej energii o wysokiej mocy, która wykazuje wysokie powinowactwo do barwnika zawartego w naczyniach krwionośnych, jakim jest hemoglobina. Gdy energia lasera zostaje pochłonięta przez pigment, dochodzi do obkurczenia naczynka na drodze procesu termokoagulacji. 

Przeszkadza Ci nieestetyczny rumień lub inne zmiany naczyniowe? Zapraszamy więc do ustalenia terminu konsultacji wstępnej w Klinice Miracki w Warszawie lub Katowicach, podczas której lekarz wyjaśni, jaki zabieg będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. 

Zapraszamy też do naszych klinik w Łodzi i Krakowie.

0