Skip to main content
,

Jak wyleczyć trądzik u dorosłych?

Trądzik to dermatoza diagnozowana nie tylko u młodych pacjentów w wieku pokwitania, ale i u osób dorosłych również po 30. roku życia. Możemy rozpoznać tę chorobę, m.in. widząc na twarzy liczne krosty, grudki, bolesne guzki i zaskórniki. Jakie zabiegi na trądzik są powszechnie wykonywane u pacjentów dotkniętych tym problemem dermatologicznym? Jak zniwelować blizny potrądzikowe? Przekonajmy się!

Redukcja trądziku dzięki peelingom chemicznym

W przypadku skóry trądzikowej dobre rezultaty dają peelingi medyczne, w szczególności te na bazie:

  • kwasu salicylowego, który złuszcza naskórek, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki peelingowi chemicznemu z tym kwasem możemy też zmniejszyć nadprodukcję sebum,
  • kwasu glikolowego, który zmniejsza widoczność porów, rozjaśnia skórę i reguluje produkcję łoju (tj. sebum przez gruczoły łojowe),
  • kwasu pirogronowego, który wnika w głębokie warstwy skóry, normalizuje produkcję sebum. Zabiegi z kwasem pirogronowym są rekomendowane szczególnie osobom z trądzikiem zaskórnikowym,
  • kwasu migdałowego, który delikatnie złuszcza naskórek, rozjaśnia przebarwienia, co ważne nie zaostrza stanów zapalnych.

Oczywiście rodzaj użytego kwasu oraz jego stężenie zawsze dobieramy indywidualnie, uwzględniając potrzeby i stan skóry danego pacjenta. Warto dodać, że peelingi chemiczne mogą również pobudzać procesy regeneracyjne skóry, spłycać drobne zmarszczki i działać silnie nawilżająco. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem kuracji powinnaś unikać długotrwałej ekspozycji słonecznej, gdyż świeża opalenizna jest przeciwwskazaniem do wykonania peelingu medycznego. Po zabiegach z kwasami należy codziennie aplikować na skórę dobry krem ochronny UVA/UVB z filtrem SPF 50+. 

Laserowe usuwanie trądziku u dorosłych

Drugą metodą usuwania trądziku u dorosłych jest laseroterapia. Sesje laserowe zwykle trwają od kilku do kilkunastu minut, nie wymagają szczególnych przygotowań ze strony pacjenta ani nie wiążą się z długim okresem rekonwalescencji. Co ważne urządzenia laserowe wykazują się bardzo precyzyjnym działaniem, co sprawia, że nie naruszają tkanek sąsiadujących. Czy laserowe usuwanie zmian trądzikowych jest bolesne? W większości przypadków nie ma potrzeby stosowania znieczulenia, gdyż tego typu sprzęty najczęściej są wyposażone w specjalne systemy chłodzące, które niwelują nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu.

Jakie są główne przeciwwskazania do laserowego leczenia trądziku u dorosłych? Jednym z nich jest świeża opalenizna. Czynnikiem wykluczającym możliwość poddania się terapii jest również stosowanie kosmetyków z retinolem w składzie, przyjmowanie leków i preparatów światłouczulających. 

Usuwanie blizn potrądzikowych u dorosłych 

Do częstych powikłań po trądziku należą blizny na twarzy. Jak się ich pozbyć? Jedną z metod jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym PRP. Wiedz jednak, że procedura ta nie może zostać przeprowadzona, jeśli masz dermatozę w aktywnej fazie i na skórze obecne są ropne zmiany. Co dają iniekcje preparatem z osoczem bogatopłytkowym? PRP stymuluje komórki do produkcji nowego kolagenu i elastyny, poprawia teksturę skóry, spłyca blizny.

W terapii blizn powszechnie wykorzystywane są też lasery np. te pracujące w technologii pikosekundowej. Laserowe usuwanie blizn po trądziku polega na emisji przez urządzenie ultrakrótkich impulsów, które pobudzają produkcję nowych włókien kolagenowych i rewitalizują skórę. Zwykle potrzeba 3-6 sesji zabiegowych, by osiągnąć pożądane rezultaty.

Masz trądzik w aktywnej fazie lub chcesz pozbyć się blizn potrądzikowych na twarzy? Nas specjaliści chętnie dobiorą dla Ciebie odpowiedni plan leczenia. Umów się na wizytę w naszej Klinice Miracki

0