Skip to main content
,

Co to są guzki na przedramieniu i jak się ich pozbyć?

Guzki to zmiany skórne, które mogą być zlokalizowane w różnych rejonach twarzy, jak i ciała. Jeśli są zlokalizowane na przedramieniu w okolicy stawów i ścięgien, często są to tzw. gangliony. Sprawdź, czy tego typu defekt jest potencjalnie niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Dowiedz się, na czym polega zabieg usuwania guzków na przedramieniu. Poznaj główne przeciwwskazania do zabiegu, zanim skonsultujesz się z naszymi specjalistami.

Ganglion – czy guzek na przedramieniu jest groźny dla zdrowia? 

Ganglion to galaretowata torbiel, która najczęściej rozwija się w rejonie nadgarstka, przedramienia. Nie jest nowotworem, nie powoduje dolegliwości bólowych ani świądu, ale bywa uciążliwy, szczególnie jeśli osiąga większe rozmiary. Natomiast nie powinien być bagatelizowany i zawsze powinno się skonsultować swój przypadek z lekarzem specjalistą np. ortopedą. Co jest przyczyną powstania tego typu guzka? Stan zapalny wywołany przeciążeniami. Na skutego tego procesu w jamie stawu powstaje zbyt dużo treści płynowej. 

Ganglion może pojawić się też po przebytym urazie. Z torbielą zlokalizowaną  na przedramieniu często zmagają się osoby aktywne fizycznie, np. uprawiające amatorsko lub zawodowo:

  • tenisa, 
  • squasha, 
  • siatkówkę,
  • wioślarstwo.

To problem, który dotyka również pracowników biurowych i kierowców (z uwagi na jednostajne ruchy nadgarstka) Tak więc, jak można pozbyć się ganglionu? Co oferuje współczesna medycyna?

Guzek na przedramieniu, czyli jak wygląda usuwanie ganglionu?

Zabieg (bez względu na metodę) zawsze poprzedza wywiad medyczny z lekarzem. Podczas spotkania specjalista bada torbiel, ogólny stan zdrowia pacjenta i na tej podstawie dobiera optymalną metodę leczenia ganglionu. W trakcie wizyty w gabinecie omawiane są też ewentualne przeciwwskazania oraz zalecenia pozabiegowe.

Operacyjne usuwanie ganglionu  to powszechnie wykonywany zabieg, który pozwala pozbyć się niechcianej torbieli w problematycznym obszarze (szczególnie jeśli guzek jest dość duży). Procedurę wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz, który najpierw stosuje znieczulenie miejscowe, a następnie dokonuje skalpelem nacięcia nad zmianą, usuwa zmianę i zakłada szwy. Cała procedura trwa około 30-40 minut. Powrót do sprawności trwa kilka tygodni. Inną metodą jest punkcja ganglionu z odessaniem galaretowatej treści, podanie leku i założenie opatrunku. Zabieg jest przeprowadzany pod kontrolą aparatu USG. Zabieg może być też przeprowadzony techniką artroskopową.

Jeśli chodzi o inne metody, pomocne w rozbiciu ganglionu mogą okazać się m.in.:

  • masaże, 
  • krioterapia, 
  • kinesiotaping, 
  • laseroterapia,
  • jonoforeza,
  • fotoforeza,
  • pola magnetyczne,
  • ultradźwięki.

Jak można zapobiegać ganglionom?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko powstania lub nawrotu torbieli galaretowanej w okolicy przedramienia, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Jeżeli pracujesz przy komputerze, rób regularne przerwy w ciągu dnia I wykonuj zestawy ćwiczeń zalecone przez fizjoterapeutę. Staraj się unikać ruchów, które predysponują powstanie guzka. 

Chcesz pozbyć się guzka na przedramieniu, ale nie wiesz, jaka metoda będzie najlepsza w Twoim przypadku? Umów na wizytę w naszej Klinice Miracki

0