Skip to main content
,

Jak zmienia się nos po operacji?

Operacja plastyczna nosa to jedna z bardziej skomplikowanych procedur medycznych, która wymaga od lekarza chirurga dużego doświadczenia, poczucia estetyki i umiejętności. Planujesz korektę kształtu nosa i chcesz dowiedzieć się, jak długo zmienia się nos po operacji plastycznej? Czego nie wolno robić po powrocie do domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części naszego wpisu!

Jak długo zmienia się nos po operacji plastycznej?

Rynoplastyka zmienia kształt i długość nosa, a ponadto poprawia funkcję oddychania (wiedz, że na korektę nosa pacjenci decydują się zarówno ze względów estetycznych jak również zdrowotnych). Metoda ta może obejmować część chrzęstną lub część kostną. Ile trwa operacja nosa? Zwykle 1-2 godziny. 

Oczywiście efekt finalny nie jest widoczny od razu po operacji, gdy ściągnięty zostaje opatrunek lub gips. W przypadku tego typu procedury pacjent musi uzbroić się w cierpliwość. Tak więc, jak długo zmienia się nos po operacji nosa? Ostateczny wygląd nosa kształtuje się nawet do 12-18 miesięcy. Tak więc po około 1-1,5 roku możesz zobaczyć finalny rezultat operacji.

Jakie są przeciwwskazania do operacji nosa? Do podstawowych czynników wykluczających zaliczamy:

 • skazy naczyniowe,
 • zapalenie zatok,
 • ciążę i karmienie piersią,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • niekontrolowaną cukrzycę,
 • nieuregulowane nadciśnienie, 
 • stany zapalne skóry twarzy.

Jak wygląda nos po operacji? 

Po operacji nosa możesz zaobserwować obrzęk i zasinienie w okolicach oczu oraz policzków. Objawy te są zupełnie naturalne i utrzymują się około 2-3 tygodni. Do 3 dni po zabiegu może utrzymywać się krwawienie z nosa. Po zabiegu na 24-48 godzin w przewodach nosa pozostawia się setony (rodzaj wewnętrznego opatrunku). 

Z kolei stabilizatory przegrody i szwy zdejmuje się po około 5-7 dniach, a opatrunek gipsowy/termoplastyczny po mniej więcej 10-14 dniach. Warto dodać, że noszenie opatrunku może być nieco niekomfortowe. Dolegliwości bólowe nosa, twarzy i głowy mogą utrzymywać się do kilku dni lub kilku tygodni po zabiegu. Jeśli będziesz odczuwać znaczny dyskomfort, w razie konieczności możesz sięgnąć po lek przeciwbólowy.

Czego nie wolno robić po operacji plastycznej nosa?

Pamiętaj, że zoperowany nos należy traktować ze szczególną ostrożnością, unikać czynności i sytuacji, które mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia. W okresie rekonwalescencji zakazane jest np.: 

 • uprawianie sportów kontaktowych (szczególnie sportów walki),
 • uczęszczanie do solarium,
 • korzystanie z sauny,
 • pływanie na basenie,
 • ekspozycji na słońce,
 • noszenia okularów.

W tym czasie nie zaleca się też wydmuchiwania nosa ani szerokiego uśmiechania. Przez minimum dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu. W pierwszych dniach po operacji (dla większego komfortu oddychania) warto spać z lekko podniesioną głową na poduszkach 

Pełną listę zaleceń pozabiegowych otrzymasz od lekarza podczas wstępnej wizyty kwalifikującej do plastyki nosa.

Kiedy widać efekty po rynoplastyce?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zoperowany nos przyjmuje ostateczny kształt przez długie miesiące, często jest to nawet 1,5 roku. Dlatego warto mieć świadomość, iż ostateczny efekt metamorfozy wyglądu nie następuje od razu po operacji, a znacznie później. Oczywiście, jeśli wygląd nosa po zabiegu chirurgicznym budzi Twoje obawy i wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem, który przeprowadził operację. Specjalista odpowie na Twoje wszelkie pytania.

Planujesz korektę nosa i metamorfozę wyglądu? Dowiedz się więcej o tej procedurze i umów na wizytę w naszej Klinice Miracki

0