Skip to main content

Kiedy można opalać się po depilacji laserowej?

Narzekasz na zbyt ciemne i grube włoski na twarzy, nogach czy w miejscach intymnych? Zdarzają Ci się podrażnienia wynikające z konieczności częstego używania maszynki do golenia? Podczas usuwania włosków towarzyszy Ci brak poczucia komfortu? Depilacja laserem jest doskonałym rozwiązaniem! Biorąc jednak pod uwagę sezon letni – czy można wykonywać ją w słonecznym okresie? Co wtedy z opalaniem? Sprawdź!

Czy laser rozwiąże problemy niechcianego owłosienia?

Dyskomfort, jaki wiąże się z nadmiernym owłosieniem i koniecznością jego depilacji, może być ogromny. Jest szczególnym utrudnieniem latem, kiedy odsłaniamy więcej ciała, wyjeżdżamy nad morze, korzystamy z basenów. Co ważne, nie chodzi tylko o dyskomfort wynikający z kwestii estetyki. Częste depilowanie skóry maszynką może bowiem powodować podrażnienia, nadmierne przesuszenie skóry, a nawet wrastanie włosków, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia stanów zapalnych i bolesnością. Jeśli Twoja skóra wykazuje do tego tendencję, warto postawić właśnie na laser – jest to niezwykle skuteczna metoda, która pozwoli trwale pozbyć się nawet ponad 90% niechcianych włosków!

Co ważne, tego typu zabieg, podobnie jak każdy inny z zakresu kosmetologii, dermatologii czy medycyny estetycznej, powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Odpowiedzieć mogą na nie tylko profesjonaliści, którzy posługują się specjalistycznym sprzętem. W Klinice Miracki do dyspozycji jest kilka rodzajów laserów, którymi można przeprowadzać epilację:

  • laser diodowy,
  • laser aleksandrytowy,
  • laser łączący technologię aleksandrytową i neodymowo-yagową.

Każdy z nich jest urządzeniem na najwyższym poziomie, a w rękach specjalistów odznaczają się dużym bezpieczeństwem oraz skutecznością. Zawsze jednak należy mieć na uwadze pewne przeciwwskazania do zabiegu – czy jest nim także opalenizna?

Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Przed zabiegiem laserowej depilacji odbywa się konsultacja z kosmetologiem, podczas której specjalista przeprowadza wywiad z Pacjentem, zadając mu pytania dotyczące stanu zdrowia, przyjmowanych leków oraz stosowanej pielęgnacji skóry. Wszystko po to, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do usuwania zbędnego owłosienia przy użyciu lasera. W jakich sytuacjach zabieg depilacji laserem nie jest wskazany? Oto najważniejsze z nich:

  • świeża opalenizna,
  • aktywne infekcje skórne,
  • otwarte rany,
  • choroby skóry,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • przyjmowanie leków, ziół i suplementów światłouczulających,
  • depilacja woskiem lub depilatorem w przeciągu ostatnich kilku tygodni.

Na czym polega depilacja laserem?

Depilacja laserowa polega na usunięciu owłosienia za pomocą wiązki światła o specjalnej długości fali, która kierowana jest na mieszek włosowy. Głowica lasera emituje światło, które jest absorbowane przez melaninę (barwnik znajdujący się w cebulkach włosa), powodując trwałe zniszczenie włosa. Aby zabieg był najskuteczniejszy, włosy muszą znajdować się w fazie wzrostu, ponieważ tylko wtedy światło lasera może skutecznie przeniknąć do cebulek włosa. System chłodzenia, wbudowany w urządzenie, zapewnia komfort i sprawia, że zabieg jest przez wielu Pacjentów oceniany jako bezbolesny. Choć po pierwszym zabiegu można zauważyć znaczną redukcję owłosienia, dla trwałej depilacji należy wykonać kilka sesji, ponieważ nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie wzrostu jednocześnie. Wykonanie serii zabiegów zapewnia długotrwały efekt gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie owłosienia a opalanie

Opisaną tu metodę depilacji można wykonywać przez cały rok, lecz przede wszystkim polecane jest przeprowadzenie serii zabiegów w okresie jesienno-zimowym. Mowa o serii, bowiem do pozbycia się znacznej większości włosków potrzeba zwykle 6-8 zabiegów, które przeprowadza się w kilkutygodniowych odstępach, co zależne jest od miejsca poddanego depilacji. Depilację laserową nóg wykonuje się co około 8 tygodni, natomiast depilację laserową bikini, pach czy wąsika – co 4-6 tygodni. Wynika to z różnego tempa wzrostu włosów na tych obszarach.

Przez cały czas trwania serii zabiegów laserowych skóra powinna być szczególnie chroniona przed słońcem, stąd też wymienia się wskazany wcześniej okres – jesienno-zimowy – jako rekomendowany do przeprowadzania tego typu depilacji. Co więcej, nie powinno się opalać już 4 tygodnie przed zabiegiem  – epilacja laserowa przeprowadzona na świeżej opaleniźnie może skutkować uszkodzeniami skóry, poparzeniami, a nawet przebarwieniami i bliznami. Poza tym ciemny kolor skóry może sprawić, że depilacja będzie po prostu mało skuteczna, ponieważ kontrast między włosami a skórą będzie dla lasera za mały.

Słońce vs laserowe usuwanie włosów – dlaczego nie powinno się ich łączyć?

Laser działa na melaninę, która jest barwnikiem, znajdującym się zarówno w naskórku, jak i we włosach. Łatwo więc wnioskować, że jeśli owego barwnika jest zbyt wiele w skórze, czyli najprościej mówiąc – jest ona opalona, część energii lasera zostanie wchłonięta nie tam, gdzie trzeba. Zamiast włosa pochłonie ją właśnie skóra, co może skutkować wspomnianym już wyżej poparzeniem i ewentualnymi bliznami lub przebarwieniami

Co ważne, wszystkie powyższe informacje dotyczą także opalenizny uzyskanej na solarium, jak i z wykorzystaniem samoopalaczy. One także wpływają na odcień naskórka i mogą przynieść podobne konsekwencje jak naturalna opalenizna. Poddając się więc epilacji laserem, zrezygnuj na chwilę ze słońca – dzięki temu późniejsza radość z niego będzie podwójna!

Zalecenia po epilacji laserowej – od kiedy można zacząć się opalać?

Ograniczenie ekspozycji na słońce zaleca się przez 4-6 tygodni po zakończeniu całej serii zabiegów depilacji. Skóra jest wtedy szczególnie nadwrażliwa na światło słoneczne – zwłaszcza przez pierwsze dni po wykonaniu zabiegu może być obecne lekkie zaczerwienienie czy obrzęk – co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wspomnianych już przebarwień. W tym czasie wskazane jest używanie kremów z filtrem UVA i UVB o mocy SPF 50 (dotyczy to także okresu pomiędzy poszczególnymi sesjami). Po kilku tygodniach skóra regeneruje się, a opalanie staje się bezpieczne. Przestrzeganie tych zaleceń jest istotne, aby móc cieszyć się idealnie gładką skórą bez szpecących przebarwień.

Aby uzyskać trwałe rezultaty i utrzymać zdrowy stan skóry, po zabiegu depilacji laserowej należy przestrzegać jeszcze kilku zaleceń. Bezpośrednio po nim zaleca się unikanie gorących kąpieli, przebywania w saunie czy na basenie przez co najmniej 48 godzin. W przypadku depilacji wrażliwych partii ciała, takich jak okolice bikini, należy szczególnie zadbać o higienę i unikać ciasnej odzieży, która mogłaby powodować dodatkowe podrażnienia. Do mycia i pielęgnacji skóry zalecane jest stosowanie łagodnych kosmetyków pozbawionych substancji drażniących. Warto pamiętać, że ciało po zabiegu depilacji jest bardziej wrażliwe, dlatego należy unikać peelingów mechanicznych i chemicznych przez około tydzień. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o opisanej tu depilacji za pomocą lasera – poznać cenę zabiegów oraz działanie poszczególnych laserów? Sprawdź: https://klinikamiracki.pl/epilacja-laserowa/

Zapraszamy na zabieg do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

0