Menu

Krwawiące żylaki odbytu

Hemoroidy to uproszczona nazwa żylaków odbytu, przypadłości, na którą uskarża się znaczna część ludzi. Problem pojawia się, gdy rozciągnięte żyły odbytu wypełniają się nadmiernie krwią i nie opróżniają się z niej do końca. Wskutek zalegania krwi pojawiają się ból i stan zapalny odbytu, który obejmuje zarówno guzki (poszerzone sploty żylne), jak i tkanki okołoodbytowe. W tej sytuacji mogą pojawiać się też pęknięcia naczyń i plamienia, co oznacza, że mamy do czynienia z krwawiącymi żylakami odbytu. Pojawieniu się dolegliwości sprzyjają: ciąża, niewłaściwa dieta, nadwaga, siedzący tryb życia, seks analny, ale skłonności do żylaków odbytu mogą być także dziedziczone.

Krwawiące żylaki odbytu – profilaktyka i leczenie

Istotne w profilaktyce zaburzeń żylaków odbytu są: kontrolowanie masy ciała poprzez regulację procesu przemiany materii, nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta (warto ograniczyć węglowodany, kawę, herbatę, ostre przyprawy, produkty gazotwórcze). W trakcie choroby należy stosować doustne środki przeciwzapalne, a także czopki, maści i kremy o podobnym działaniu. Ulgę sprawiają też nasiadówki ziołowe i ciepłe kąpiele. Podczas krwawień żylaków odbytu ogromne znaczenie ma higiena.

Krwawiące żylaki odbytu – terapia laserowa

Gdy hemoroidy są bardzo bolesne i pękają, powodując krwotoki, trzeba zdecydować się na odpowiedni zabieg chirurgiczny. Najbardziej skuteczne jest poddawanie patologicznych zmian guzków krwawniczych działaniom lasera. Obecnie w terapii laserowej krwawiących żylaków odbytu stosuje się dwa typy urządzeń laserowych – CO2 i  Nd:YAG. Działanie pierwszego polega na odparowywaniu występujących poza odbytem grudek, zaś skuteczność drugiego opiera się na wywołaniu fotokoagulacji u podstaw hemoroidu, który w efekcie zamiera i wysycha.