Skip to main content

Krwawiące żylaki odbytu

Hemoroidy to uproszczona nazwa żylaków odbytu, przypadłości, na którą uskarża się znaczna część ludzi. Problem pojawia się, gdy rozciągnięte żyły odbytu wypełniają się nadmiernie krwią i nie opróżniają się z niej do końca. Wskutek zalegania krwi pojawiają się ból i stan zapalny odbytu, który obejmuje zarówno guzki (poszerzone sploty żylne), jak i tkanki okołoodbytowe. W tej sytuacji mogą pojawiać się też pęknięcia naczyń i plamienia, co oznacza, że mamy do czynienia z krwawiącymi żylakami odbytu. Pojawieniu się dolegliwości sprzyjają: ciąża, niewłaściwa dieta, nadwaga, siedzący tryb życia, seks analny, ale skłonności do żylaków odbytu mogą być także dziedziczone.

Krwawiące żylaki odbytu – profilaktyka i leczenie

Istotne w profilaktyce zaburzeń żylaków odbytu są: kontrolowanie masy ciała poprzez regulację procesu przemiany materii, nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta (warto ograniczyć węglowodany, kawę, herbatę, ostre przyprawy, produkty gazotwórcze). W trakcie choroby należy stosować doustne środki przeciwzapalne, a także czopki, maści i kremy o podobnym działaniu. Ulgę sprawiają też nasiadówki ziołowe i ciepłe kąpiele. Podczas krwawień żylaków odbytu ogromne znaczenie ma higiena.

Krwawiące żylaki odbytu – terapia laserowa

Gdy hemoroidy są bardzo bolesne i pękają, powodując krwotoki, trzeba zdecydować się na odpowiedni zabieg chirurgiczny. Najbardziej skuteczne jest poddawanie patologicznych zmian guzków krwawniczych działaniom lasera. Obecnie w terapii laserowej krwawiących żylaków odbytu stosuje się dwa typy urządzeń laserowych – CO2 i  Nd:YAG. Działanie pierwszego polega na odparowywaniu występujących poza odbytem grudek, zaś skuteczność drugiego opiera się na wywołaniu fotokoagulacji u podstaw hemoroidu, który w efekcie zamiera i wysycha.

0