Skip to main content

Laser frakcyjny dzień po dniu – jak przebiega zabieg i jakie są jego efekty?

Laser frakcyjny to urządzenie powszechnie wykorzystywane przy wielu zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Umożliwia on redukcję wielu zmian skórnych, takich jak np.: przebarwienia, zmarszczki, blizny, rozstępy, czy objawy fotostarzenia. Sprawdź, na czym polega zabieg laserem frakcyjnym. Poznaj możliwe skutki uboczne, zalecenia pozabiegowe oraz przeciwwskazania do poddania się laseroterapii!

Kilka słów o laserze frakcyjnym

Laser frakcyjny podczas swojej pracy powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia, tzw. kanaliki, które powstają na skutek podgrzewania tkanek impulsami wiązki światła o wybranej częstotliwości. Urządzenie za sprawą frakcjonowania prowadzi do gruntownej przebudowy skóry, przyspiesza procesy naprawcze. Po indywidualnie dobranej serii zabiegów skóra jest zagęszczona, ujędrniona, ma zdrowy jednolity koloryt i wygląda młodziej.

Jak przebiega zabieg laserem frakcyjnym?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, laser frakcyjny pobudza naturalne procesy przebudowy skóry – czy to bolesna procedura? Nie, ale nie należy też do najprzyjemniejszych zabiegów (możesz czuć lekkie pieczenie i mieć wrażenie gorąca). Na życzenie po zakwalifikowaniu pacjentki do zabiegu specjalista aplikuje na problematyczny obszar krem znieczulający. Dużą ulgę podczas pracy lasera przynosi też specjalny system chłodzący. 

Wiedz, że zanim lekarz przyłoży głowicę urządzenia do Twojej skóry, starannie odkaża ją i oczyszcza. Następnie ustawia odpowiednie parametry urządzenia i przechodzi do usuwania danych efektów za pomocą skupionych wiązek światła, które wnikają w tkanki skóry. Jeden zabieg laserowy trwa od kilku do kilkunastu minut.

Ile sesji terapeutycznych jest wymaganych dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów? Wszystko zależy od specyfiki problemu, najczęściej jest to od 3 do 5 zabiegów w ściśle ustalonych odstępach czasu.

Jak wygląda skóra po laserze frakcyjnym?

Bezpośrednio po zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego możesz zaobserwować lekkie zaczerwienienia i opuchnięcie skóry. Zwykle widoczna jest też subtelna zmiana koloru skóry. Jednak nie martw się, gdyż są to naturalne symptomy, które ustępują samoistnie w ciągu maksymalnie doby. Ulgę mogą przynieść Ci okłady z woreczków z lodem lub aplikacja żelu chłodzącego.

Laser frakcyjny i zalecenia pozabiegowe w kolejnych dniach

Po około 2 dniach o poddania się laseroterapii widoczny obrzęk i zaczerwienienia powoli znikają. Skóra w obszarze zabiegowym w większości przypadków zaczyna się łuszczyć i zmieniać kolor na brązowy po  3-5 dniach. Pamiętaj, aby nie usuwać samodzielnie strupków ani płatów łuszczącego się naskórka. Proces złuszczania skóry może trwa do około 2 tygodni, uzbrój się więc w cierpliwość i nie dotykaj niepotrzebnie skóry. Zwróć uwagę na higienę, tj. staraj się korzystać z jednorazowych ręczników i często wymieniaj poszewki od poduszek. Aplikuj na skórę kosmetyki o silnie nawilżającym działaniu (najlepiej wskazane przez lekarza wykonującego zabieg).

Codziennie pamiętaj o fotoprotekcji, używaj kremów z wysokimi filtrami ochronnymi, unikaj kąpieli w basenie i korzystania z sauny oraz solarium. Miej świadomość, że Twoja skóra może być bardziej wrażliwa niż zwykle przez około 3 miesiące, dlatego traktuj ją ze szczególną troską i delikatnością. Ogranicz używki (papierosy, alkohol), stosuj zbilansowaną dietę i dbaj o prawidłowe nawadnianie organizmu.   

Laser frakcyjny i czynniki wykluczające

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego? Do podstawowych czynników wykluczających zaliczana jest m.in.: 

  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • infekcje bakteryjne, wirusowe.
  • świeża opalenizna,
  • przerwana ciągłość skóry w obszarze zaniegowym,
  • dermatozy.
  • skłonność do bliznowców,
  • nowotwory skóry,
  • stosowanie ziół światłouczulających, 
  • stosowanie w ostatnim czasie steroidów, retinoidów, izotretynoiny.

Rozważasz skorzystanie z zabiegu laserem frakcyjnym? Umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki

0