Skip to main content
,

,,Liposukcja Kawitacyjna” – Bezinwazyjne modelowanie ciała bez skalpela

,,Liposukcja Kawitacyjna” – najbardziej popularne słowo we wszystkich zabiegach na ciało w Polsce. To również jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się opornej tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała. Na pytania dotyczące specyfiki zabiegu, jego skuteczności oraz wykorzystywanej technologii opowiadają przedstawicielki kosmetologii: Kliniki Miracki – Kinga Gruszczyńska oraz ITP – Marta Kamińska.

Czym jest ,,Liposukcja Kawitacyjna”? Zacznijmy od tego, co oznacza słowo kawitacja?

,,Liposukcja Kawitacyjna” to zabieg wykorzystujący zjawisko kawitacji w celu modelowania sylwetki i zmniejszenia grubości podskórnej tkanki tłuszczowej. Pod wpływem Fal Ultradźwiękowych o określonej częstotliwości, wewnątrz komórek tłuszczowych (adipocytów) powstają pęcherzyki kawitacyjne. Kiedy pęcherzyki kawitacyjne pękają, uszkadzają błonę komórkową adipocytu, powodując uwolnienie znajdującego się w nich tłuszczu. Komórka tłuszczowa zostaje trwale zniszczona.

Czy komórka tłuszczowa się niszczy i znika, czy tylko pęka i uwalnia tłuszcz? Następnie jak zjemy szarlotkę, to zapełni się od nowa tłuszczem?

Tak, komórka tłuszczowa pęka. Przerywamy jej błonę i zawartość komórki wylewa się ze środka. Komórka jest już zniszczona, nie możemy jej w żaden sposób naprawić. Zabieg trwale niszczy komórki tłuszczowe, a uwolniony tłuszcz w postaci trójglicerydów dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej. 70% tłuszczu trafia do wątroby, gdzie jest on rozkładany w wyniku procesów metabolicznych, natomiast pozostałe 30% tłuszczu jest rozkładane przez komórki żerne, czyli makrofagi. Organizm w naturalny sposób lokalizuje uszkodzone komórki i usuwa je z organizmu. Wykorzystujemy tutaj biologiczny proces apoptozy, czyli naturalnej zdolności organizmu do destrukcji własnych komórek. 

Jakie efekty możemy uzyskać po zabiegach ,,Liposukcji Kawitacyjnej”?

Po zabiegach ,,Liposukcji Kawitacyjnej” uzyskamy zmniejszenie liczby komórek tłuszczowych. Czyli nie tylko ich opróżnienie jak to bywa w przypadku technologii Fal Radiowych, gdzie komórki tłuszczowe delikatnie opróżniamy. W tym przypadku usuwamy ją całkowicie, w wyniku czego następuje zmniejszenie grubości tkanki podskórnej.

,,Liposukcja Kawitacyjna” ma na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wyszczuplenie, zmniejszenie obwodu, zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Brzuch po zabiegu ,,Liposukcji Kawitacyjnej” będzie bardziej miękki, ponieważ tłuszcz zostanie rozpuszczony. Komórka tłuszczowa zaatakowana stresem metabolicznym w końcu się rozpadnie i całą swoją zawartość wyleje.

Jakie inne zabiegi wykonamy w Klinice Miracki, dzięki którym uzyskamy podobny efekt jak po zabiegach ,,Liposukcji Kawitacyjnej”?

Do zabiegów ,,Liposukcji Kawitacyjnej” muszą być użyte Fale Ultradźwiękowe. Podobny efekt, ale przy użyciu innej technologii, uzyskamy wykonując zabiegi, tj.: HIFU, Mikrofale czy Kriolipoliza. Alternatywą dla tego typu zabiegów będą zabiegi powodujące zmniejszenie objętości komórki tłuszczowej, jak np. Fale Akustyczna, Fale Radiowe, Endermologia.

Technologia HIFU również wykorzystywana jest do redukcji tkanki tłuszczowej, poprzez apoptozę, czyli śmierć komórki tłuszczowej. Mimo, iż jest to technologia, która bazuje na Ultradźwiękach, nie występuje tu zjawisko kawitacji. Podczas zabiegu koncentrujemy (skupiamy) falę na określonej głębokości i doprowadzamy do miejscowego wzrostu temperatury.

Zjawisko kawitacji występuje także w popularnym zabiegu jakim jest peeling kawitacyjny, polegającym na oczyszczeniu zewnętrznych warstw skóry.

Ile zabiegów ,,Liposukcji Kawitacyjnej” należy wykonać, aby uzyskać najlepszy efekt?

Zabiegi ,,Liposukcji Kawitacyjnej” należy wykonywać raz na 3-4 tygodnie. Rekomendowana seria obejmuje 4-6 zabiegów. Pierwsze efekty zauważalne są już po pierwszym zabiegu, natomiast najlepsze efekty uzyskamy po pełnej serii zabiegowej. Zabiegi przy użyciu Ultradźwięków (US) powinny być łączone z technologią Fali Radiowej (RF), która wywiera korzystny wpływ na powierzchowne warstwy skóry, zapobiegając nadmiernej wiotkości, która może pojawić się po usunięciu tkanki tłuszczowej.

Czy zaleca się wykonywanie zabiegów przypominających po pełnej serii zabiegów ,,Liposukcji Kawitacyjnej” i jak często?

Po pełnej serii 6 zabiegów warto zrobić przerwę np. 3 miesiące i wykonać pojedynczy zabieg. Duże znaczenie ma styl życia Pacjenta, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna, picie dużej ilości wody. Możliwe, że nie będzie już potrzebny wykonywania kolejnego zabiegu z użyciem Fal Ultradźwiękowych (US). Jeżeli Pacjent schudnie, sylwetka zostanie wymodelowana i ten stan będzie się utrzymywał, może wystarczyć zabieg z użyciem Fali Radiowej (RF), aby tę skórę napiąć. Może warto będzie wykonać zabiegi Endermologii. Wszystko zależy od tego, jak Pacjent o siebie dba, w jakim jest wieku, np. okres menopauzy spowalnia procesy regeneracji w organizmie. Tutaj dużo czynników się kumuluje i wpływa na to, co dalej i jaki zabieg będzie wskazany. Niekoniecznie musimy robić pełną serię. Wszystko zależy od tego jaki problem będzie miał Pacjent. Pamiętajmy, że nic nie jest nam dane na zawsze. Tutaj znaczenie ma wszystko i nie ma dobrej odpowiedzi ile zabiegów będzie wskazanych.

Jak się przygotować do zabiegu ,,Liposukcji Kawitacyjnej”? 

Rekomendujemy picie dużej ilości wody – minimum 2 litry dziennie, aktywność fizyczna również jest wskazana. Tkanka dobrze nawodniona jest idealnym akceptorem dla technologii z użyciem Fal Ultradźwiękowych. Regularne spożywanie odpowiedniej ilości wody ma ogromny wpływ na nasz organizm, na jego funkcjonowanie, ale także na kondycję naszej skóry. Jest to istotny czynnik zarówno podczas wykonywania zabiegów na twarz, jak i ciało. Im więcej wody spożywamy, tym tkanka szybciej pochłania energię i uzyskujemy lepsze rezultaty.

Jak przebiega zabieg ,,Liposukcji Kawitacyjnej”?

Zabieg poprzedzony jest konsultacją podczas której dokonujemy pomiaru obwodów, wykonujemy zdjęcia, a także oceniamy tkankę palpacyjnie, aby dobrze zakwalifikować Pacjenta do zabiegu, dobrać właściwe parametry i ustawić czas trwania zabiegu. Obszar zabiegowy równy jest wielkości kartki A4. Jeśli dany obszar jest większy, dzielimy go na mniejsze, aby zmaksymalizować efekt końcowy. Następnie na skórę nakładamy wazelinę i przystępujemy do zabiegu. Zabieg trwa ok. 20 – 30 minut. W tym czasie deponujemy określoną dawkę energii, podgrzewając tkankę do ok. 42-43 st. C. Zabieg jest przyjemny, a Pacjent odczuwa jedynie ciepło.

 Ile obszarów zabiegowych można wykonać podczas jednej wizyty?

Standardowo podczas jednego zabiegu zaleca się wykonanie maksymalnie 3-4 obszarów zabiegowych. Jest to związane z wystąpieniem dużego stanu zapalnego w organizmie. Im dłużej pracujemy, tym większy stan zapalny wywołujemy. Organizm musi mieć więc czas na regenerację i usunięcie uszkodzonych komórek tłuszczowych. Czasem zbyt duże dawki mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie terapii przy użyciu US.

Podobna sytuacja może wystąpić przy terapii światłem LED. Dawka energii, którą wykorzystujemy w tego typu terapii  nie może być ani za niska ani za wysoka. Zastosowanie zbyt niskiej dawki nie wywoła żadnej reakcji, natomiast zbyt wysoka dawka może doprowadzić do fotoinhibicji. Czasem więcej nie znaczy lepiej.

Czy po zabiegu ,,Liposukcji Kawitacyjnej” istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych?

Zabieg ,,Liposukcji Kawitacyjnej” jest bezpieczny, komfortowy i nieinwazyjny. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień, ale jest on chwilowy i ustępuje samoistnie po ok. 15-20 minutach. W niektórych przypadkach może wystąpić także delikatna tkliwość obszaru zabiegowego.