NOWOŚĆ! Voucher on-line!

Leczenie przez regenerację – wywiad z dr. Krzysztofem Mirackim, ekspertem laseroterapii, lekarzem medycyny estetycznej i otolaryngologiem

Zgłaszając się do gabinetu medycyny estetycznej Pacjenci szukają bezpiecznych terapii pozwalających uzyskać naturalny efekt, a zarazem uniknąć inwazyjności oraz długiego okresu rekonwalescencji. Dlatego też popularność zyskują zabiegi, które wykorzystują własny potencjał organizmu do odbudowy i skutecznie pomagają zachować skórę w dobrej kondycji. O medycynie regeneracyjnej opowiada dr Krzysztof Miracki.

W zabiegach medycyny estetycznej coraz częściej wykorzystywany jest naturalny potencjał organizmu do regeneracji. Co to oznacza?

Istnieje szereg zabiegów, które inicjują regenerację skóry poprzez pobudzenie naturalnych mechanizmów przebudowy tkanek – bez udziału substancji obcych czy ingerencji chirurgicznej. Są to najczęściej nieinwazyjne procedury, które pomagają przedłużyć młody wygląd skóry wykorzystując zdolności i zasoby ludzkich tkanek. Zdolność organizmu do odbudowy od lat z powodzeniem wykorzystywana jest w innych dziedzinach medycyny, dlatego medycyna estetyczna czerpiąc z ich doświadczenia, opiera terapię przeciwstarzeniową na potencjale regeneracyjnym skóry. Znakomitym tego przykładem jest laseroterapia, którą można stosować zarówno objawowo, jak i w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej.

W jaki sposób laser mobilizuje procesy regeneracyjne?

Podstawą działania lasera jest wywoływanie w skórze ściśle kontrolowanych uszkodzeń mających doprowadzić do aktywacji konkretnych procesów. W przypadku terapii anti-aging wiązka lasera stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, będących „rusztowaniem” dla skóry. Wspomniane substancje występują w skórze w większym “stężeniu”, kiedy jest młodsza, tak więc wywołując ich namnażanie podczas zabiegu pobudzamy naturalne procesy odnowy, które osłabły pod wpływem czasu. Odmładzanie skóry jest realizowane kompleksowo: możemy nie tylko spłycać zmarszczki, ale także wyrównywać koloryt oraz redukować wiotkość skóry, co “odejmuje lat” bez ryzyka pojawienia się efektu sztuczności czy przerysowania.

Czy regeneracyjny charakter laseroterapii wykorzystywany jest jedynie w działaniu przeciwstarzeniowym?

Zdecydowanie nie. Medycyna estetyczna nie ogranicza się wyłącznie do terapii anti-aging w zakresie skóry – mechanizmy regeneracyjne uruchamiane są np. w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu czy obkurczaniu pochwy, do czego wykorzystywany jest laser Femilift CO2. Wracając do dermatologii, zdolności regeneracyjne naszych tkanek wykorzystywane są także w leczeniu zaburzeń naczyniowych, to jest u osób posiadających skórę naczynkową, charakteryzującą się skłonnościami do rumienia i pękających naczynek. W tym przypadku stymulacja najnowocześniejszym laserem naczyniowym Cutera Excel V+ przynosi znaczącą poprawę. Natomiast działanie wiązki lasera Lunula sprzyja procesom odnowy paznokci i terapii antygrzybicznej. Podczas zabiegu jedna z wiązek lasera zabija grzyby zagnieżdżone w płytce paznokcia, natomiast druga poprawia ukrwienie płytki oraz uruchamia procesy immunologiczne przyspieszając powrót do zdrowia. Potencjał lasera może być wykorzystywany także w walce z bliznami, bliznami potrądzikowymi czy rozstępami.

Jak przebiega terapia leczenia blizn?

W leczeniu tych schorzeń najlepiej sprawdzają się terapie łączone powodujące stymulację w różnych mechanizmach działania na komórki i tkanki. Leczenie blizn przebiega przy użyciu lasera ablacyjnego, “ścierającego” i spłycającego ubytek powierzchni skóry oraz lasera nieablacyjnego docierającego do głębszej warstwy skóry i pobudzającego procesy regeneracyjne. Łącząc działanie obu laserów bodźcujemy bliznę wewnętrznie i zewnętrznie, co aktywuje dynamiczną przebudowę skóry i produkcję kolagenu. Aby przyspieszyć gojenie stosujemy także terapię światłem LED TriWings, która działa na poziomie naskórka oraz w głębszych warstwach skóry poprawiając ukrwienie i metabolizm komórek. Lampy LED doskonale wpisują się w założenia medycyny regeneracyjnej redukując stany zapalne, łagodząc podrażnienia oraz pobudzając skórę do produkcji elastyny i kolagenu. Często są stosowane jako element wspomagający terapię, np. po zabiegach laserowych, przeszczepie włosów czy liposukcji.

Z czego jeszcze korzysta medycyna regeneracyjna?

Medycyna regeneracyjna sięga także po korzystne “substancje” zawarte w organizmie człowieka. Przykładem tego jest tkanka tłuszczowa Pacjenta, często wykorzystywana jako naturalny wypełniacz, np. do uzupełnienia blizn, redukcji zmarszczek, zwiększenia objętości ust czy piersi. Podczas lipotransferu jest ona pobierana z obszaru, gdzie występuje w wystarczających ilościach do przeszczepu, a następnie zostaje odwirowana i implantowana w miejsce biorcze. Zauważono, że zawarte w niej komórki posiadają właściwości regeneracyjne i stymulacyjne, pod wpływem których skóra zyskuje efekt odmłodzenia.

Czy terapie regeneracyjne zastąpią inne zabiegi?

Mimo, iż obecnie medycyna ma w swoim arsenale wiele skutecznych terapii regeneracyjnych, które działają zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo, to w wielu przypadkach w celu poprawy wyglądu czy redukcji oznak starzenia się, niezbędne są i nadal będą metody chirurgiczne i stosowanie preparatów iniekcyjnych modelujących twarz czy też sylwetkę pacjentów. Medycyna regeneracyjna odgrywa jednak istotną rolę w profilaktyce starzenia przesuwając granicę wieku, w którym do uzyskania pożądanego efektu konieczne jest już skorzystanie z innych metod. Budujące jest jednak to, że systematyczne korzystanie z terapii regeneracyjnych powodujących przebudowę skóry pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji i dłużej cieszyć się jej zdrowym i młodym wyglądem.

Kategorie

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki