Skip to main content

Luźność pochwy

Zespół rozluźnienia pochwy to dolegliwość, która może dotknąć kobiety w różnym wieku. Luźność pochwy polega na zaburzeniu statyki (położenia) narządów płciowych, co nie tylko utrudnia czerpanie satysfakcji z życia seksualnego, lecz także prowadzi do wielu innych, uciążliwych problemów zdrowotnych, np. nietrzymania moczu, nawracających infekcji, wypadania miednicy.

Luźność pochwy  – przyczyny

Luźna pochwa to problem, który wiąże się przede wszystkim z przebytymi porodami i urazami okołoporodowymi. Prawdopodobieństwo pojawienia się tej przypadłości wzrasta u kobiet, które mają za sobą kilka porodów. Już w trakcie ciąży ma miejsce zwiotczenie tkanek, a poród siłami natury dodatkowo rozciąga struktury dna miednicy, prowadząc do rozluźnienia pochwy oraz otaczających ją mięśni i skóry krocza.
Zespół rozluźnienia pochwy może być również związany z menopauzą i procesem starzenia okolic intymnych – zmiany hormonalne i niedobór estrogenów zmniejszają ilość kolagenu w narządach rodnych, prowadząc do rozluźnienia tkanek pochwy.
Luźność pochwy może także stanowić efekt uboczny otyłości, intensywnego wysiłku fizycznego czy częstych zaparć – są to czynniki, które obciążają i osłabiają mięśnie dna miednicy.

Luźność pochwy – leczenie

Zespołu rozluźnienia pochwy możemy pozbyć się zarówno przy pomocy tradycyjnej (chirurgicznej) waginoplastyki, jak i nowoczesnych metod z zakresu ginekologii estetycznej. Obecnie dużą popularnością cieszą się nieinwazyjne metody obkurczania pochwy, np. laserowe zwężanie pochwy, nici liftingujące, elektrostymulacja. W przypadku kobiet, które mają do czynienia z luźnością pochwy w wyniku menopauzy, pomocna może okazać się także dodatkowa terapia hormonalna.