Skip to main content

Minilifting — na czym polega?

Wraz z upływem lat wiele z nas coraz mocniej pragnie zachować młodzieńczy wygląd i świeżość skóry, najlepiej unikając przy tym inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na rewitalizację ciała i twarzy, bez konieczności długotrwałej lub bolesnej rekonwalescencji. Jednym z takich nowatorskich zabiegów jest minilifting – coraz popularniejszy w świecie kosmetologii. Na czym polega ten zabieg i jakich efektów można się spodziewać?

Innowacyjne połączenie chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej – czym jest minilifting?

Starzenie się to fizjologiczny proces, którego skutki trudno zatrzymać bez profesjonalnej pomocy. Minilifting to nowoczesny zabieg odmładzający z zakresu medycyny estetycznej, służący do podnoszenia skóry twarzy i redukcji zmarszczek, który nie wymaga wykonywania głębokich nacięć.

Minilifting koncentruje się na konkretnej części twarzy lub ciała, która wymaga odmłodzenia. Może to być dolna część twarzy, szyja, podbródek, brzuch czy wewnętrzne strony ud. Zabieg, w porównaniu z tradycyjnym liftingiem, jest minimalnie inwazyjny — zazwyczaj wykonuje się dwa lub trzy małe nacięcia w niewidocznych miejscach. Procedura najczęściej nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego i nie pociąga za sobą długiego okresu rekonwalescencji.

Młodsza skóra już po jednym zabiegu – jakie efekty daje minilifting?

Częściowy lifting skóry jest polecany szczególnie pacjentom między 40. a 60. rokiem życia, u których metody chirurgiczne mogą przynieść najlepsze rezultaty. Choć sam minilifting znacząco poprawia wygląd, napięcie i kondycję skóry, często wykonuje się go w połączeniu z zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak: lipotransfer, wypełniacze tkankowe czy HIFU i laseroterapia. Wszystko zależy od wyjściowego stanu skóry, wieku i zdrowia pacjenta oraz jego oczekiwań.

Jakich efektów można się spodziewać po miniliftingu?

  • Redukcji zmarszczek i linii mimicznych, 
  • widocznie młodszego i świeżego wyglądu,
  • podniesienia i naprężenia opadających tkanek, w tym skóry, mięśni i tkanki podskórnej,
  • poprawy konturów twarzy, definicji linii żuchwy, likwidacji drugiego podbródka i uwypuklenia kości policzkowych,
  • redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, np. z policzków,
  • poprawy elastyczność skóry,
  • naturalnego wyglądu twarzy po zabiegu, bez zmiany rysów i efektu „maski”.

Należy pamiętać, że efekty miniliftingu, choć spektakularne, nie są wieczne, a proces starzenia nadal będzie postępował. Młodszy wygląd będzie utrzymywał się przez kilka lat, a po pewnym czasie pacjent może zdecydować się na ponowne przeprowadzenie zabiegu, aby podtrzymać efekt odmładzający. Przed przystąpieniem do miniliftingu warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który dokładnie omówi przebieg zabiegu i poinformuje o możliwych do uzyskania efektach oraz ewentualnym ryzyku.

Jak przebiega minilifting twarzy?

Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent może otrzymać znieczulenie miejscowe lub ogólne, w zależności od swoich preferencji. Gdy środek zacznie działać, specjalista wykonuje niewielkie, precyzyjne nacięcia skóry, najczęściej w okolicy ucha. Następnie podnosi układ mięśniowo-powięziowy w tych obszarach twarzy, które wymagają liftingu, i dokładnie naciąga skórę. Takie działanie ma na celu ponowne napięcie opadających tkanek i wygładzenie zmarszczek. Nadmiar skóry jest usuwany.

Jeśli to konieczne, podczas miniliftingu można również usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z podbródka czy policzków. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych poprawek specjalista zakłada szwy, które utrzymują podniesione tkanki w odpowiednim miejscu.

Na zakończenie pacjentowi zakładane są opatrunki lub specjalne bandaże na obszary poddane zabiegowi oraz elastyczna maska, którą należy nosić przez kolejne dwa tygodnie. W Klinice Miracki przykładamy dużą uwagę do komfortowego samopoczucia pacjenta, dlatego chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania i staramy się otoczyć go jak najlepszą opieką. Po miniliftingu pacjent zostaje na jednodniowej hospitalizacji, pod okiem najlepszych specjalistów.

0