Skip to main content

Przegląd zabiegów na przebarwienia skóry

Wielu z nas marzy o gładkiej, promiennej skórze, która wygląda młodo i zdrowo. Niestety na twarzy każdego z nas lubią pojawiać się różne niedoskonałości oraz problemy, z którymi musimy się zmierzyć. Jednym z nich są trudne do zwalczenia i dość nieestetyczne przebarwienia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym zabiegom, które są pomocne w pozbywaniu się uciążliwych zmian koloru skóry i odzyskaniu pięknej, jednolitej cery.

Zmiany barwnikowe skóry – dlaczego powstają?

Przebarwienia skóry powstają w wyniku miejscowej, nadmiernej produkcji pigmentu — melaniny. To naturalny barwnik, który determinuje odcień naszej cery oraz włosów. Proces powstawania przebarwień jest złożony i może mieć wiele przyczyn – główne z nich to:

  • wzmożona ekspozycja na promienie UV, bez odpowiedniej ochrony,
  • proces starzenia, w wyniku którego skóra traci zdolność do równomiernej produkcji melaniny,
  • zaburzenia hormonalne, m.in. ciąża, menopauza, 
  • uszkodzenia skóry, takie jak oparzenia, blizny czy zranienia,
  • obciążenia genetyczne,
  • kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi.

Przebarwienia skóry mogą przybierać różne formy, w tym plamy posłoneczne, piegi, melasmę czy plamy starcze, dlatego istnieje wiele różnych metod ich usuwania i prewencji. Jeśli masz problemy z przebarwieniami, koniecznie umów się na konsultację z doświadczonym kosmetologiem lub dermatologiem, który pomoże Ci wybrać najlepszy sposób na wyrównanie kolorytu skóry.

Usuwanie przebarwień za pomocą lasera

W warszawskiej Klinice Miracki popularnością w usuwaniu zmian pigmentacyjnych cieszą się zabiegi laserowe. Metoda opiera się na zastosowaniu wiązki światła o określonej częstotliwości i długości fali, która jest absorbowana przez melaninę w skórze, prowadząc do jej rozpadu.

W zależności od rodzaju i lokalizacji przebarwień oraz typu skóry pacjenta dostępne są różne rodzaje laserów. Najczęściej wykorzystywane są lasery tulowe, IPL (Intense Pulsed Light) oraz lasery frakcyjne

Terapia przebiega w sposób komfortowy, trwa stosunkowo krótko i nie wymaga rekonwalescencji. Rezultaty, w postaci wyrównanego kolorytu skóry, są widoczne bezpośrednio po zabiegu. Lasery pozwalają na dokładne skierowanie energii świetlnej w obszar przebarwień, minimalizując uszkodzenia otaczających je tkanek. Dodatkowo wiązki światła, docierając do głębokich warstw skóry, pobudzają produkcję kolagenu, a tym samym proces ujędrniania i rewitalizacji.

Terapia laserowa jest stosowana do usuwania przebarwień o różnym podłożu – od hormonalnych po starcze.

Terapia światłem LED – sposób na zmiany pigmentacyjne

Usuwanie przebarwień za pomocą światła LED jest jedną z mniej inwazyjnych i bardziej delikatnych metod leczenia plam na skórze. W trakcie zabiegu stosuje się różne długości fal świetlnych, które, wchodząc w interakcję z komórkami skóry, redukują przebarwienia i wyrównują koloryt cery.

Naświetlanie nowoczesną lampą LED działa na zasadzie stymulacji komórek do produkcji kolagenu oraz innych substancji, niezbędnych do regeneracji skóry. Obszar poddany jej działaniu staje się widocznie gładszy, jaśniejszy, o wyrównanym kolorycie i strukturze. Ponadto terapia przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia.

  • Zabieg nie powoduje bólu i nie wymaga rekonwalescencji. Można go stosować na całe ciało, również jako uzupełnienie innych zabiegów.

Hydrafacial – błyskawiczne odświeżenie cery i usunięcie przebarwień

Zabieg Hydrafacial to innowacyjna metoda pielęgnacji skóry, zupełnie nieinwazyjna. Łączy kilka etapów, m.in. bezkryształową dermabrazję z zastosowaniem próżni oraz substancji aktywnych. Pozwala na jednoczesne oczyszczanie, nawilżanie oraz odmładzanie skóry. Zabieg jest również pomocny w walce z przebarwieniami.

Cała procedura składa się z kilku kroków — gruntownego oczyszczenia skóry przy użyciu substancji aplikowanych poprzez specjalne dysze jednorazowego użytku. Ich działanie stymuluje mikrokrążenie, wyrównując koloryt cery. Następnie na skórę aplikuje się indywidualnie dobrane serum o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, a pierwsze efekty można obserwować od razu po jego zakończeniu. Wszelkich dodatkowych informacji na temat każdej metody usuwania przebarwień udziela lekarz podczas wizyty kwalifikującej.

0