Skip to main content

Nieinwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet

Z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu może zmagać się nawet 25-30% dorosłych Polek. To popularna dolegliwość, która u wielu pacjentek naszej warszawskiej Kliniki Miracki wywołuje olbrzymi dyskomfort i wstyd. Jak w nieinwazyjny sposób odzyskać kontrolę nad pęcherzem i móc korzystać z życia, bez żadnych ograniczeń? 

Spis treści:

Kilka słów o wysiłkowym nietrzymaniu moczu – jak rozpoznać WNM?

Nieinwazyjne leczenie nietrzymania moczu u kobiet – współczesne możliwości

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – przeciwwskazania

Kilka słów o wysiłkowym nietrzymaniu moczu – jak rozpoznać WNM?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest skutkiem nieprawidłowego zamykania cewki moczowej i spadku napięcia mięśni pochwy np. w związku z przebytym porodem siłami natury lub menopauzą. Objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu podczas prozaicznych czynności, takich jak podnoszenie przedmiotów, wchodzenie po schodach, a nawet kichanie, kaszel, czy śmiech. Niestety to krępujące schorzenie nigdy nie mija samoistnie – nieleczone postępuje, powodując u kobiety jeszcze większy dyskomfort i wycofanie z życia towarzyskiego.

Nieinwazyjne leczenie nietrzymania moczu u kobiet – współczesne możliwości

Jakie metody walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (NTM) mogą obecnie wykorzystać kobiety? Ginekologia estetyczna oferuje szereg skutecznych rozwiązań. Szczególną popularnością cieszą się terapie wykorzystujące nowoczesne lasery medyczne. Jednym z najbardziej efektywnych zabiegów jest Femilift, który daje szybkie i trwałe rezultaty. Innowacyjny laser Alma CO2 z głowicą Femilift powoduje obkurczenie pochwy, co wpływa na redukcję problemu nietrzymania moczu i jednocześnie poprawia jakość życia intymnego pacjentki. 

Pierwsze efekty są odczuwalne już po pierwszym zabiegu, jednak chcąc uzyskać optymalne efekty leczenia, wskazane jest poddanie się kilku sesjom zabiegowym, wykonywanym w miesięcznych odstępach czasu (jedna sesja trwa 15-30 minut). Jeśli chodzi o zalecenia pozabiegowe, przez około 7 dni po zabiegu nie należy używać tamponów i trzeba zachować wstrzemięźliwość seksualną. Warto również w tym czasie zrezygnować z gorących kąpieli, nie korzystać z sauny, basenu oraz ograniczyć wysiłek fizyczny.

Kolejnym urządzeniem wykorzystywanym w ginekologii estetycznej do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest nowoczesny laser erbowo-yagowy Fotona Intima. Dzięki terapii pochwa staje się sprężysta i napięta, zwiększa się produkcja włókien kolagenowych. Dobroczynne działanie lasera Fotona powoduje wzmocnienie powięzi wewnątrzmiedniczej, ścian pochwy i całego obszaru ujścia cewki moczowej – problem nietrzymania moczu zostaje rozwiązany w bezkrwawy i bezpieczny sposób. Zwykle wystarczy jeden zabieg, aby pozbyć się NTM.

Dla podtrzymania rezultatów osiągniętych dzięki laseroterapii warto wdrożyć do codziennej rutyny ćwiczenia mięśni Kegla. 

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – podstawowe przeciwwskazania

Istnieje zaledwie kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia laseroterapii u pacjentek ze zdiagnozowanym wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Do czynników wykluczających z poddania się nieinwazyjnemu leczeniu nietrzymania moczu zaliczamy m.in.:

  • ciążę,
  • miesiączkę,
  • aktywne infekcje pochwy,
  • chorobę nowotworową,
  • schorzenia ginekologiczne.

Podsumowując, laserowe leczenie nietrzymania moczu powoduje wzmocnienie ścian pochwy i obszaru ujścia cewki moczowej. W wyniku laseroterapii zniwelowana zostaje również luźność pochwy. To dobra alternatywa dla inwazyjnych, chirurgicznych metod, które zwykle wiążą się z długim okresem rekonwalescencji. Zaletą laseroterapii jest wysoki poziom bezpieczeństwa, minimalny próg dolegliwości bólowych, krwawień i hospitalizacji. 

Zmagasz się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu i szukasz nieinwazyjnych metod leczenia? Umów się już dziś na konsultację z jednym z naszych wykwalifikowanych specjalistów i pozbądź się tego krępującego problemu.

Zapraszamy na zabieg do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

0