AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł
Opublikowano

Fakty i mity na temat stosowania wkładki domacicznej

Wkładka domaciczna (wewnątrzmaciczna) to wciąż mało popularna metoda antykoncepcji, po którą sięgają kobiety szukające alternatywnych sposobów dla farmakoterapii doustnej na zabezpieczenie się przed nieplanowaną ciążą. Wokół tematu wkładki hormonalnej powstało wiele mitów i szkodliwych przekonań – co jest prawdą, a co fałszem?

Spis treści:

Wkładka domaciczna jest szkodliwa – mit

Zakładanie wkładki domaciczne jest bezbolesne – fakt

Każda kobieta może stosować wkładkę domaciczną – mit

Wkładka domaciczna nie jest skuteczną metodą antykoncepcji – mit

Wkładka domaciczna to dobra alternatywa dla tabletek antykoncepcyjnych – fakt

Wkładkę domaciczną mogą stosować tylko kobiety, które przeszły poród – mit

Wkładka domaciczna jest szkodliwa – mit

Nowoczesna wkładka domaciczna to bezpieczna metoda antykoncepcji – prawidłowo założona przez doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza nie powinna stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety. Oczywiście nie jest to idealny sposób zapobiegania ciąży, niepozbawiony wad. Do możliwych działań niepożądanych wkładek hormonalnych zalicza się upławy, ból piersi, skąpe krwawienia menstruacyjne lub ich brak, pogorszenie stanu skóry (najczęściej trądzik), nadmierne owłosienie.

Zakładanie wkładki domaciczne jest bezbolesne – fakt

W zależności od modelu wkładka domaciczna może mieć kształt litery T lub S – jej aplikacja nie jest bolesna dla pacjentki, choć niektóre kobiety mogą odczuwać nieznaczny dyskomfort podczas zabiegu. Jako że kanał szyjki macicy jest bardziej rozchylony w ostatnim dniu menstruacji, z uwagi na komfort pacjentki, zakładanie wkładki powinno być przeprowadzone właśnie w tym czasie. U kobiet, które przeszły kilka porodów i mają wystarczająco szeroki kanał szyjki macicy, zabieg aplikacji wkładki może być przeprowadzony w dowolnym momencie cyklu.

Każda kobieta może stosować wkładkę domaciczną – mit

Wkładka domaciczna nie jest rozwiązaniem odpowiednim dla wszystkich pacjentek. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają jej aplikację. Do głównych czynników wykluczających zaliczamy m.in.: wady wrodzone macicy, ostre stany zapalne dróg rodnych, mięśniaki macicy, nawracające zapalenia przydatków, krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, bardzo obfite i bolesne krwawienia miesiączkowe. Wkładka wewnątrzmaciczna nie jest wskazana również w przypadku kobiet chorych na cukrzycę, zakrzepicę żył głębokich lub schorzenia serca.

Wkładka domaciczna nie jest skuteczną metodą antykoncepcji – mit

Wkładki domaciczne dostępne na rynku dzielimy  na hormonalne, niehormonalne i obojętne (najrzadziej stosowane). Za najbardziej efektywną z nich uchodzi hormonalna wkładka antykoncepcyjna. Jej skuteczność wynosi aż 99,8%, co jest bardzo wysokim wynikiem.

Wkładka domaciczna to dobra alternatywa dla tabletek antykoncepcyjnych – fakt

Decydując się na założenie wkładki wewnątrzmacicznej, kobieta nie musi przejmować się pamiętaniem o codziennym przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej i odnawianiu recept u ginekologa. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie, niż antykoncepcja doustna – w zależności od wkładki należy wymienić ją co 3-8 lat. 

Wkładkę domaciczną mogą stosować tylko kobiety, które przeszły poród – mit

Wkładka domaciczna jak najbardziej może być stosowana przez tzw. nieródki. Wbrew obiegowej opinii nie jest to metoda antykoncepcji zarezerwowana jedynie dla kobiet, które mają za sobą co najmniej jeden poród.

Wkładka domaciczna zwiększa ryzyko bezpłodności – mit

Do tej pory nie przeprowadzono wystarczającej liczby badań, aby móc potwierdzić wpływ wieloletniego noszenia wkładki na płodność kobiety. Po kilku miesiącach od jej wyjęcia macica wraca do naturalnego stanu i 8 na 10 kobiet starających się o dziecko zachodzi w ciążę w ciągu roku.

Podsumowując, wkładka domaciczna to skuteczna, wygodna, bezpieczna i ekonomiczna metoda zapobiegania nieplanowanej ciąży, która zapewnia kobiecie ochronę na kilka lat. 

Jeśli nie chcesz stosować doustnej antykoncepcji i interesuje Cię założenie wkładki hormonalnej, umów się już dziś na zabieg w naszej Klinice Miracki. 

Kategorie

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki