Skip to main content

Plastyka pośladków

Plastyka pośladków to działanie ukierunkowane na zmianę rozmiaru i kształtu pośladków oraz ich ujędrnienie. W zależności od potrzeb pacjenta, pośladki mogą zostać uniesione i powiększone (stosuje się w przypadku pośladków płaskich), ale też pomniejszone (głównie przy przeroście tkanki tłuszczowej). Dzięki plastyce pośladków możemy również wyrównać asymetrię pomiędzy jednym a drugim pośladkiem, będącą wrodzoną dysproporcją, czy też uzupełnić ubytki w tkankach.

Plastyka pośladków – zabiegi

Zabiegi plastyczne pośladków możemy podzielić na dwie grupy: zabiegi operacyjne oraz mniej inwazyjne, niewymagające użycia skalpela. Do zabiegów chirurgicznych zaliczamy dermolipektomię, czyli operację polegającą na jednoczesnym usunięciu skóry i tkanki tłuszczowej. Cięć można dokonać w kilku miejscach, jednak najczęściej stosuje się cięcie w fałdzie pośladkowym (blizna będzie widoczna spod bielizny) oraz cięcie opierające się na górnym półobwodzie mięśni pośladkowych (bielizna skutecznie będzie zakrywała bliznę i nie będzie ona widoczna). Kolejna operacją jest wszczepienie implantów. Wyróżniamy dwa podstawowe kształty: owalne i okrągłe. Implanty mogą się różnić także wypełnieniem (żel silikonowy lub zwarty silikon) oraz teksturą: implanty gładkie i teksturowane. Implanty ze zwartego silikonu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wyglądają na bardziej jędrne. Żel silikonowy daje natomiast naturalniejsze efekty. Teksturowane implanty natomiast lepiej trzymają się tkanki. Właściwy dobór kształtu, wielkości i rodzaju implantu należy do lekarza prowadzącego, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania pacjentki. Pamiętać natomiast należy, że obie z wymienionych operacji wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, pozostawiają blizny i wymagają hospitalizacji. Okres rekonwalescencji może trwać do 4 tygodni.

Alternatywą dla operacji plastycznych kształtujących pośladki są zabiegi dużo mniej inwazyjne. Należą do nich lipotransfer oraz zabiegi na bazie kwasu hialuronowego. Lipotransfer polega na przeszczepieniu pacjentowi jego własnego tłuszczu (można więc połączyć go z poprawą innej, wymagającej korekcji części ciała – liposukcja). Zabiegi te nie wymagająca długiego okresu rekonwalescencji i nie są inwazyjne.

Plastyka pośladków – efekty

Wskutek wymienionych zabiegów możemy osiągnąć kształtne, jędrne, uniesione pośladki. Możemy również wyrównać ich dysproporcje. Poprzez usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej możemy je także zmniejszyć do oczekiwanych rozmiarów. Warto zwrócić uwagę, że jeśli chcemy cieszyć się pięknymi pośladkami przez długie lata, musimy pamiętać o ponowieniu zabiegu. Najkrócej będziemy cieszyć się efektami z użyciem kwasu hialuronowego, który zostaje wchłonięty. Powtórzenie zabiegu może być konieczne już po upływie roku. Efekty lipotransferu mogą utrzymywać się do kilku lat, wymianę implantów pośladków przewidywać możemy w okresie 5-10 lat.

 

0