Skip to main content

Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna to schorzenie polegające na utworzeniu się uwypuklenia błony wyściełającej jamę brzuszną, do którego przemieszczają się narządy jamy brzusznej poprzez nieszczelności w ścianie brzucha, tzw. wrota, które nacechowane są obniżoną odpornością. Na schorzenie narażone są głównie kobiety w ciąży, osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną oraz z nadwagą. Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny brzusznej jest zabieg operacyjny.

Przepuklina brzuszna – objawy

Charakterystyczne jest pojawienie się bolesnego oraz elastycznego uwypuklenia w miejscu schorzenia – zazwyczaj w okolicy pępka, nadbrzusza czy pachwiny. Główne objawy, które sygnalizują występowanie przepukliny brzusznej, to uczucie bólu i dyskomfortu oraz pieczenia. Najczęściej pojawiają się w trakcie długotrwałego wysiłku fizycznego, przy wydalaniu stolca czy też kaszlu.

Przepuklina brzuszna – przyczyny

Zróżnicowane są przyczyny powstawania przepukliny brzusznej. Może wystąpić na skutek wad wrodzonych błon jamy brzusznej, np. nieodpowiedniej budowy tkanek, które ją tworzą, lub częstych, znacznych wzrostów ciśnienia w jamie brzusznej spowodowanych chorobami przewlekłymi. Do zwiększenia ryzyka zachorowalności przyczynia się: ciąża, ciężka praca fizyczna, nadwaga oraz choroby przewlekłe związane min. z uporczywym kaszlem. Przepuklina brzuszna może powstać też na skutek operacji, która prowadzi do naruszenia i osłabienia powłok w jamie brzusznej.

Przepuklina brzuszna – leczenie

Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie przepukliny są metody operacyjne. Możliwe jest leczenie drogą laparoskopową oraz operacyjną. Obecnie najczęściej stosuje się tzw. metody beznapięciowe, w których wykorzystywane są specjalne siatki z tworzyw sztucznych, umieszczane w powłokach brzusznych i mocowane szwami. Gwarantują przede wszystkim zmniejszenie prawdopodobieństwa nawrotu przepukliny. Po zabiegu wymagane jest ograniczenie aktywności fizycznej, dźwigania ciężkich przedmiotów oraz dbanie o prawidłową dietę.

0