Skip to main content

Przepuklina kresy białej

Przepuklina kresy białej to schorzenie, które jest skutkiem osłabienia powłok brzusznych, powodujące nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza jamę brzuszną, w której powinny się znajdować. Ten rodzaj przepukliny zlokalizowany jest w linii pośrodkowej ciała w nadbrzuszu, między mostkiem a pępkiem, gdzie znajduje się splot włókien powięzi mięśniowych tworzących kresę białą. Najczęstszymi objawami schorzenia są uczucie bólu i dyskomfort w okolicach jego występowania oraz utworzenie się charakterystycznego guzka uwypuklającego się pod skórą. Leczenie odbywa się głównie za pomocą metod chirurgicznych.

Przepuklina kresy białej – objawy

Pierwszymi objawami pojawiającymi się w przypadku wystąpienia przepukliny kresy białej są uczucie dyskomfortu i bólu w okolicach pępka i nadbrzusza, szczególnie odczuwalne przy napinaniu powłok brzusznych – przy wydalaniu stolca, po intensywnym wysiłku fizycznym lub przy uciążliwym kaszlu. Z czasem przepuklina zaczyna się uwypuklać i możemy zaobserwować elastyczny guzek podskórny w miejscu schorzenia.

Przepuklina kresy białej – przyczyny

Przyczyną wystąpienia przepukliny kresy białej jest zazwyczaj zmniejszenie wytrzymałości powłok brzusznych oraz pasma łącznotkankowego. Może wystąpić też na skutek stanów chorobowych, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Zwiększonym ryzykiem zachorowania objęte są głównie kobiety w ciąży, a największy odsetek cierpiących na to schorzenie stanowią mężczyźni z nadwagą.

Przepuklina kresy białej – leczenie

W przypadku wystąpienia przepukliny kresy białej konieczne jest leczenie operacyjne. Jego celem jest wzmocnienie oraz naprawa ściany jamy brzusznej. Obecnie najczęściej wykorzystywane są do tego metody beznapięciowe, które polegają na wszyciu siatek z tworzywa sztucznego w miejsca zwyrodnienia, tak aby zamknąć wrota przepukliny, przez które dochodzi do wydostania się narządów jamy brzusznej. W przypadku zaistnienia przeciwwskazań do wykonania operacji stosowane są zazwyczaj pasy przepuklinowe, które zapobiegają wydostawaniu się zawartości przepukliny z brzucha.

0