Przepuklina mosznowa
Przepuklina mosznowa to jeden z rodzajów przepukliny pachwinowej skośnej. Dotyczy zarówno niemowląt, jak i dojrzałych mężczyzn. Zazwyczaj powstaje na skutek długotrwałej choroby. Występuje w przypadku zejścia worka przepuklinowego do moszny. Objawia się wystąpieniem elastycznego uwypuklenia w mosznie oraz uczuciem bólu w okolicach schorzenia. Ze względu na ryzyko uwięźnięcia przepukliny, jej obecność stanowi zazwyczaj jednoznaczne wskazanie do podjęcia leczenia chirurgicznego.
Przepuklina mosznowa – objawy
Głównym skutkiem wystąpienia przepukliny mosznowej jest pojawienie się wyczuwalnego dużego guza w mosznie, który jest przyczyną bolesnego uczucia dyskomfortu oraz pieczenia. Może się powiększać na skutek kaszlu lub wysiłku fizycznego oraz w trakcie defekacji. Również długotrwała pozycja stojąca przyczynia się do zaostrzenia objawów. Często odczuwalne jest charakterystyczne uczucie ,,pociągania” i ból promieniujący od jąder.
Przepuklina mosznowa – przyczyny
Przepuklina mosznowa powstaje w wyniku nacisku, w przypadku osłabienia powłok ciała. Gdy zostaje zdiagnozowana u niemowląt, zazwyczaj jest przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu. Na ten rodzaj przepukliny narażeni są przede wszystkim mężczyźni, którzy cierpią na otyłość oraz problemy z oddawaniem moczu.
Przepuklina mosznowa – leczenie
Przepuklina mosznowa wymaga odpowiedniego leczenia. Jedynym sposobem jest operacja, gdyż przepuklina mosznowa nie wchłania się i nie cofa. Operacja jest wykonywana pod znieczuleniem. Zazwyczaj, ze względu na duże rozmiary przepukliny mosznowej, wiąże się z dość długim okresem rekonwalescencji oraz większym bólem pooperacyjnym niż ma to miejsce w przypadku operacji przepukliny pachwinowej. Stosowane są różne metody leczenia chirurgicznego. Najpopularniejsze z nich to sposób Bassiniego oraz charakteryzujący się krótszym okresem rekonwalescencji, sposób Lichtensteina.