Przepuklina pachwinowa
Przepuklina pachwinowa to jeden z najbardziej znanych rodzajów przepukliny brzusznej, czyli nieprawidłowego przemieszczenia się narządów bądź też ich części poza jamę brzuszną, który występuje jako wypukłość w okolicach pachwiny. Schorzeniu towarzyszy ból i silne uczucie dyskomfortu. Częściej występuje u mężczyzn niż kobiet.
Przepuklina pachwinowa – objawy
Najczęstszymi objawami przepukliny są ból, uczucie dyskomfortu czy też pieczenia w okolicach pachwiny. Objawy te nasilają się wraz z kichaniem, wydalaniem stolca oraz wykonywaniem wysiłku fizycznego. Widoczny jest też guzek lub uwypuklenie w miejscu schorzenia. W przypadku uwięzienia przepukliny, czyli w sytuacji, gdy jej zawartość blokuje się w kanale, objawy zaostrzają się i wówczas konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.
Przepuklina pachwinowa – przyczyny
Główną i bezpośrednią przyczyną powstawania przepukliny pachwinowej jest wada w strukturze jamy brzusznej. Wiele czynników może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania. Wśród nich możemy wyróżnić: czynniki genetyczne, jak np. stan tkanki łącznej ściany jamy brzusznej oraz zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, spowodowane ciężką pracą fizyczną. a także przewlekłe choroby układu oddechowego i zakaźne choroby układu moczowo-płciowego.
Przepuklina pachwinowa – leczenie
Podstawową metodą leczenia przepukliny pachwinowej jest zabieg, który polega na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz zamknięcie struktur, które umożliwiają uwypuklanie się worka – punktu wyjścia przepukliny. Zabieg jest wcześniej planowany, chyba że dochodzi do uwięzienia przepukliny – wówczas operacja jest przeprowadzana od razu. Zazwyczaj operacja przepukliny jest jednodniowa. Do wzmocnienia jamy brzusznej po operacji stosuje się wszywanie specjalnych siatek z tworzyw sztucznych, a aby uniknąć nawrotu choroby, zalecane jest zazwyczaj ograniczenie wysiłku fizycznego oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.